Latvijas Reģionu apvienība izvirzījusi mērķi pārtapt partijā 0
Nākamā gada sākumā uz Latvijas Reģionu apvienības (LRA) bāzes plānots veidot partiju, informēja LRA valdes priekšsēdis Edvards Smiltēns.
Apvienībā ir trīs partijas un trīs biedrības, kas apgrūtinot lēmumu pieņemšanu, tāpēc pirms organizācijai svarīga starta nākamajās pašvaldību vēlēšanās un Saeimas vēlēšanās iecerēts izveidot vienu spēcīgu partiju. LRA ietilpst Vidzemes partija, kuras līderis Valkas novada priekšsēdis Vents Armands Krauklis par vienotas partijas dibināšanu vēl paredz diskusijas, jo politiskajiem spēkiem esot dažādas intereses, tādā gadījumā apvienības modelis esot labāks.
LRA tagad ir pārstāvēta 52 pašvaldībās ar vairāk nekā 250 deputātiem, informēja E. Smiltēns. LRA veido “Reģionu alianse,” kuras priekšsēdis ir Salacgrīvas novada vadītājs Dagnis Straubergs, Vidzemes partija un partija “Ogres novadam”, kā arī trīs biedrības – “Sabiedrība centriskai politikai”, ar kuru apvienībā ienāca bijušais “Vienotības” biedrs E. Smiltēns, biedrība “Latgolys spāks”, kuru pārstāv bijušais Saeimas deputāts Juris Viļums, un Liepājas mēra Jāņa Vilnīša vadītā biedrība “Liepājnieki”.
Šonedēļ par dalību uz LRA bāzes veidotā partijā lems “Reģionu alianse”, bet novembra otrajā pusē kongresā lēmumu pieņems Vidzemes partija, kuras līderu domas atšķiras.
Rūjienas novada priekšsēdis Guntis Gladkins (“VP”) ir pārliecināts, ka ir jābūt vienotai partijai, un, viņaprāt, tādos ieskatos esot biedru vairākums. Savukārt V. A. Krauklis, ar kuru rūjeniešiem ir saspīlētas attiecības arī gaidāmās pašvaldību reformas dēļ, uzskata, ka Vidzemes partijai jau esot reģionā pazīstams zīmols, bet, iekļaujoties LRA, tā riskē zaudēt savu identitāti. Starp Pierīgas pašvaldībām un Vidzemes novadiem arī esot interešu atšķirības.
V. A. Krauklis tam daļēji piekrita, lai gan dažos gadījumos arī esot redzams, ka “Reģionu alianse” esot konservatīvākos uzskatos. Piesardzīgi šo iespēju komentēja arī Liepājas mērs J. Vilnītis, kurš gan atzina, ka viņam ir bijusi ilga kopīgas sadarbības pieredze ar LRA, tāpēc “šādu iespēju nevar izslēgt”.
Taču pirms galīgā lēmuma pieņemšanas esot svarīgi pārliecināties, ka tā tiešām būs stipra organizācija, kas spēs aizstāvēt reģionu intereses. J. Viļums sacīja, ka Latgalē jau tagad viņa vadītās biedrības cilvēki startē ar LRA zīmolu, kurš te esot pazīstams. Tāpēc viņš atbalsta partijas veidošanu.
Viņaprāt, ilgstoši nevarot būt tāda situācija, ka esi “ne pa īstam iekšā, ne pa īstam ārā”. Ir cilvēki, kuri vēlētos pievienoties LRA, bet tas, ka tādā gadījumā to var izdarīt, tikai iestājoties kādā no partijām, viņus atturot. Sarežģītā organizācijas struktūra, viņaprāt, bija viens no iemesliem, kāpēc LRA neveicās Saeimas vēlēšanās.
Te jāatgādina, ka īsi pirms vēlēšanām viens no LRA populārajiem politiķiem V. A. Krauklis atteicās kandidēt. Par LRA Saeimas vēlēšanās nobalsoja 4,1%, kas deva iespēju saņemt valsts finansējumu. Eiropas Parlamenta vēlēšanās LRA atbalstīja 4,9% vēlētāju.