Reformēs Valsts policijas Iekšējās drošības biroju 0
Lai novērstu situāciju, kad policistiem pašiem jāizmeklē savu kolēģu pārkāpumi un viņi jāsoda, plānots reformēt Valsts policijas Iekšējās drošības biroju, izveidojot jaunu iestādi, kura būs pakļauta iekšlietu ministram, 17.martā ziņoja TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Raidījums plašāk vēstīja par neseno tiesībsarga aizturēšanu aizdomās par kukuļņemšanu. Rīts pie lielveikala “Spice” izvērties visai dramatisks. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki ar vismaz trim šāvieniem centās apturēt automašīnu, kuru vadīja policists. Raidījuma rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka tas bija Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes majors Viktors Dzenis, kurš kādam uzņēmējam bija solījis neierosināt kriminālprocesu pret 20 tūkstoš eiro lielu atlīdzību. Saņemot pusi no summas, notika aizturēšana. Dzeņa kolēģi Eduardu Ņepomņaščiju tur aizdomās par kukuļošanas atbalstīšanu, ziņoja raidījums.
Dzeņa priekšnieks ar nožēlu atzīst, ka policists ar 20 gadu stāžu, kurš izmeklēja arī “Krājbankas” lietu, visticamāk, ir nonācis korupcijas valgos.
“Es biju šokēts, ne tik daudz par faktu, jo es esmu gatavs šādām situācijām, nav noslēpums, ka policisti arī izdara noziegumus, bet, kad es uzzināju, ka runa ir par šo izmeklētāju, man bija ļoti liels šoks. Nepazinu personīgi, bet sanāksmēs viņš ziņoja par savu lietu izmeklēšanu, un man bija radies priekšstats par viņu kā zinošu un erudītu izmeklētāju,” teica Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.
Negodīgu policistu atklāšana ir Valsts policijas Iekšējās drošības biroja uzdevums. TV3 “Nekā personīga” vēstīja, ka uzņēmējs, kuram ekonomikas policists prasīja kukuli, Iekšējās drošības birojam nezvanīja. Viņš šaubījās, vai policisti vērsīsies pret savējo, un tāpēc ziņoja KNAB.
Darba grupa Iekšlietu ministrijas valsts sekretāres Ilzes Pētersones – Godmanes vadībā izstrādājusi priekšlikumus turpmāk vairs neatstāt Iekšējās drošības biroju Valsts policijas priekšnieka pakļautībā, bet veidot pilnīgi jaunu iestādi. Tai būtu ievērojams štats, gandrīz četras reizes vairāk nekā pašlaik – 121 darbinieks, arī darbinieki reģionos. Šai iestādei nolūkotas telpas bijušās Policijas akadēmijas telpās. Jaunā biroja kompetencē nebūtu tikai septiņi tūkstoši Valsts policijas darbinieku uzraudzība, bet jāvērtē arī citas Iekšlietu ministrijas struktūrvienības.
“Nekā personīga” kā ieceres trūkumus norādīja plānoto budžetu – gadā ne mazāk par 2,5 miljoniem latu, kā arī augsti kvalificētu darbinieku pāriešanu uz šo iestādi no policijas un KNAB, kurās jau tagad labu speciālistu trūkstot. Aktuāls ir jautājums, kā nodalīt šo iestāžu funkcijas. Eksperti atzīst, ka līdzšinējais birojs jau pirms vairākiem gadiem bijis jāreformē, taču par attīstības modeļiem domas atšķiras. Eksperti, piemēram, min, ka šīs funkcijas varētu pārņemt Drošības policija.