Foto – AFP/LETA

Pāvests Francisks cenšas tuvināt baznīcu cilvēkiem 0

Buenosairesas arhibīskapu kardinālu Horhi Bergoljo, kurš šā gada martā tika izraudzīts par katoļu baznīcas pāvestu, žurnāls “Time” atzinis par Gada cilvēku, kas spējis būtiski ietekmēt miljoniem cilvēku prātus un sirdis.

Reklāma
Reklāma

Ievieš atklātumu un pieticību


Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Esot amatā tikai nepilnu gadu, pāvests Francisks “izvilcis Vatikāna kūriju no apartamentiem uz ielām”, raksta “Time”, piebilstot, ka “reti kādam no jaunuznācējiem uz pasaules skatuves izdevies iegūt tik lielu uzmanību tik ātri jaunu un vecu, ticīgo un ciniķu vidū, kas jau bija atmetuši cerības uz baznīcu”. “Ieviešot atklātumu, pieticību un pārmaiņas, pāvests Francisks ir aizsācis revolūciju Vatikānā, cenšoties attīrīt katoļu baznīcu un uzlabot tās tēlu,” atzīmē ziņu aģentūra “Associated Press”, piebilstot, ka šajā procesā pāvests iemantojis gan draugus, gan ienaidniekus. Kļuvis par pāvestu, kardināls Bergoljo pieņēma vārdu Francisks, kā sauca 12. gadsimtā dzīvojušu itāļu aristokrātu dzimtas atvasi, kurš atteicās no greznās dzīves, lai palīdzētu grūtdieņiem, un vēlāk tika atzīts par svēto. Kopš pāvests Francisks pēc ievēlēšanas 13. martā pirmo reizi iznāca uz Svētā Pētera bazilikas balkona, Vatikāns baudījis pasaules plašsaziņas līdzekļu atzinīgus vērtējumus, pāvestam tiekoties ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, mazgājot kājas cietumniekiem, tajā skaitā musulmaņu sievietei, un izvēršot globālu aptauju par katoļu baznīcas reformām un ģimenes institūta problēmām un nākotni. “Nepilnu gadu būdams amatā, pāvests ieņēmis centrālo vietu mūsdienu problēmu apspriešanā: par bagātību un nabadzību, taisnīgumu un tiesu varu, atklātumu, modernizāciju, globalizāciju, sieviešu lomu, laulības institūtu un varas kārdinājumiem,” raksta “Time”. Pāvests Francisks kā katoļu baznīcas galva vairākos jautājumos izteicies atšķirīgi no saviem priekšgājējiem un kļuvis par “jaunu sirdsapziņas balsi”, apsteidzot virkni politiķu un cilvēktiesību aktīvistu. “Cilvēki ir noguruši no nemitīgās skandināšanas par seksuālo ētiku, par naudas diktātu un cīņu par ietekmi, kad, runājot dižā angļu dzejnieka Džona Miltona vārdiem, “izsalkušās avis lūkojas augšup un netiek pabarotas”. Nedaudzos mēnešos pāvests Francisks ir pacēlis baznīcas dziedinošo misiju, lai kalpotu un mierinātu bieži bargajā dzīvē cietušos, virs doktrinālā darba, kas bija tik svarīgs viņa nesenajiem priekšgējējiem. Jānis Pāvils II un Benedikts XVI bija teoloģijas profesori, bet Francisks jaunībā strādājis dažādos darbos, tāpēc labi pazīst vienkāršo ļaužu dzīvi,” atzīmē “Time”. Vatikāna runasvīrs Federiko Lombardi kā “pozitīvu zīmi” novērtējis viena no starptautisko mediju prestižākajiem pagodinājumiem “personai, kas sludina garīgās, reliģiskās un morālās vērtības un pārliecinoši uzstājas miera un lielāka taisnīguma labā”. “Svētais Tēvs nealkst kļūt slavens vai saņemt pagodinājumus,” atzīmē Lombardi, “taču, ja izraudzīšana par Gada cilvēku palīdz izplatīt evaņģēlija vēsti un nest vēstījumu par Dieva mīlestību katram, viņš noteikti būs priecīgs par to.” Šī ir trešā reize, kad pāvests atzīts par žurnāla “Time” Gada cilvēku. 1962. gadā tika izraudzīts pāvests Jānis XXIII, bet 1994. gadā – pāvests Jānis Pāvils II.

Pāvests Francisks: 
”Es neesmu marksists”


CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc konservatīvo apskatnieku kritikas ASV presē par pāvesta asajiem izteikumiem pret neierobežotu kapitālismu pāvests Francisks paziņojis, ka viņam zināmi daudzi “labi” marksisti, kurus viņš atteicās nosodīt, bet viņš pats neesot komunists. “Marksisma ideoloģija ir nepareiza. Taču savā dzīvē es esmu saticis daudzus marksistus, kas ir labi cilvēki, tāpēc neesmu apvainojies,” viņš izteicies intervijā Itālijas avīzē “La Stampa”. Pāvests piebilda, ka viņa paustais nevienlīdzības nosodījums, ko izraisījusi globālā saimnieciskā krīze, nebūtu jāuzskata par eksperta analīzi un ir tikai katoļu baznīcas sociālās doktrīnas atkārtojums. ASV radio programmas vadītājs Rašs Limbo bija nodēvējis par “tīru marksismu” pāvesta izteikumus, ka netaisnīgā ekonomiskā sistēma “nogalina” un ka neregulēts kapitālisms ir “jauna tirānija”. Limbo ieskatā “neierobežots kapitālisms” vairs nepastāvot nekur pasaulē. Pāvests Francisks, kurš savulaik savā dzimtenē Argentīnā pieredzēja graujošu ekonomikas un finanšu sistēmas sabrukumu, sevi uzskata par mērenu konservatīvo un kritizējis kreiso ideju iedvesmoto Atbrīvošanas teoloģijas kustību Latīņamerikā, taču pēdējos gados šķiet izlīdzis ar tās vadītājiem, atzīmē ziņu aģentūra AFP. Šogad pāvests Francisks svinēs pirmos Ziemassvētkus katoļu baznīcas galvas amatā un paredzējis pasniegt personīgas dāvanas Romas trūcīgajiem iedzīvotājiem. Vatikāns paziņojis, ka Mātes Terēzes ordeņa mūķenes, kas palīdz trūcīgajiem un bezpajumtniekiem Indijā, tuvākajās dienās izdalīs vairākus tūkstošus bezmaksas transporta biļešu un tālruņa karšu Romas mazturīgajiem.

Pāvests Francisks paziņojis, ka viņa ieceltā astoņu kardinālu grupa saņēmusi ieteikumus par baznīcas un Vatikāna kūrijas reformām no katoļu draudžu bīskapiem daudzviet pasaulē, un šie priekšlikumi tiks apkopoti nākamā gada februārī apspriedē Vatikānā. Nākamā gada vasarā pāvests Francisks plāno doties vēsturiskā vizītē uz Tuvajiem Austrumiem, kur viņu ielūgusi gan Izraēlas valdība, gan Palestīniešu teritoriju administrācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.