Redzēt cauri tumsai jaunā kvalitātē 0
Mednieka sapnis vienmēr ir bijis redzēt tumsā, ieskatīties tur, kur cilvēka acs iepriekš bijusi bezspēcīga. Jau labu laiku – pat kopš Otrā pasaules kara – tehnoloģijas ļauj ieraudzīt, ko slēpj tumsa. Šīs tehnoloģijas jau vairāk attīstīja Vjetnamas kara laikā. Sākotnēji primitīvās nakts redzamības iekārtas tika pilnveidotas, līdz parādījās termokameras, kas cilvēka spēju redzēt tumsā palielinājušas daudzkārtīgi. Mūsdienās gan nakts redzamības ierīces, gan arī termokameras ir pieejamas visiem, ne tikai militāristiem, un tās medniekiem dod vairākas priekšrocības.
Iepriekš ir testēti dažādi produkti no Ieskaties.lv, sākot ar dažādu paaudžu nakts redzamības tēmēkļiem, beidzot ar termokamerām. No pēdējām līdz šim pārbaudītas dažādu klašu un paaudžu ierīces, tajā skaitā arī ekonomiskā versija Pulsar Quantum Lite, ko lietoju ikdienā. Pulsar tagad ir spēris soli tālāk un piedāvā termobinokli, kurā var skatīties abām acīm.
Pirmais, kas uzreiz jānovērtē, kad ieslēdz Pulsar Accolade XP 50, ir samērā lielais ekrāns, kurā var vērot notiekošo. Varētu teikt – plašs redzeslauks. Pārsteidz arī kvalitāte, jo no visām līdz šim cilātajām nakts redzamības un arī termiskajām ierīcēm šī piedāvā vislabāko attēlu. Godīgi sakot – kvalitāte ļoti augstā līmenī.
Binokli izmēģināju dažādos laika apstākļos, vakaros apbraukājot medību platības. Pirmajā vakarā pūta spēcīgs vējš un vēlāk sākās traka lietusgāze, otrajā vakarā laiks bija labs. Tumsā braukājot un skatoties, pāris stundu laikā saskaitīju trīs zaķus, vienu caunu, septiņas lapsas, neskaitāmas stirnas. Tumsā stāvot, dzīvnieki praktiski no mašīnas nebaidās. Tie stāv pļavās, izcirtumos, arī mežā, dažreiz pat ļoti tuvu auto, skatās un brīnās. Reizēm šķiet, ja dzīvniekam neko neuzspīdina, tas tumsas aizsegā jūtas droši. No visām stirnām tikai viena nolēma bēgt prom, bet arī paskrēja tikai nelielu gabaliņu un apstājās aiz krūmiem. Lukturis, reizēm pat nakts optiskās ierīces piegaismotājs dzīvniekus noteikti aizbiedē. Pat tad, kad auto piestājis, ir ieslēgtas gaismas un skan radio, dzīvniekus izdevās novērot pa automašīnas atvērto logu. Lapsas apsēdās dažu desmitu metru attālumā un vienkārši skatījās. Kad pret tām pavērsa automašīnas prožektorus, tad gan metās bēgt.
Parasti ļoti svarīga nianse ir tas, cik ērti ierīci regulēt. Binokļa centrā ir izvietotas piecas pogas. Viena, lai ieslēgtu, viena izvēles (Menu), ar vēl vienu pogu notiek bildēšana un filmēšana. Vēl divas pogas, lai regulētu izvēlni uz augšu un uz leju. Izvietojums ir gana ērts, lai gan kā parasti – pie visa ir jāpierod. Ērti ir tas, ka ierīcei var izslēgt ekrānu, kamēr pats binoklis paliek ieslēgts. Tas ir parocīgi, ja visu laiku nav jāvēro un ir vēlme ietaupīt enerģiju. Par enerģiju runājot, ierīcei ir uzlādējams akumulators, kas ir ļoti ērti, jo nav jāpērk baterijas un pēc tam nav jādomā, kur tās izmest, lai neradītu vides piesārņojumu. Uzlādēta baterija tur ilgi – vienam vakaram pietiks atliektiem galiem, pat neslēdzot ierīci ārā. Lādējas gan akumulators pāris stundu.
Mazliet kaitinoša ir ierīces izslēgšana, jo ir jānospiež poga un jāgaida trīs sekundes, kamēr izslēgsies, gribētos to izslēgt ātrāk. Toties stand-by stāvoklī esošu ierīci ieslēgt ir ļoti ātri. Ierakstīt un bildēt arī ir gana ērti – nospied vienu pogu un sākas ieraksts, nospied to pašu – ieraksts tiek apturēts, un to ir iespējams turpināt jebkurā brīdī. Pārslēdzot režīmus, arī bildēt ir iespējams – ar vienu pogas nospiedienu. Čiks un gatavs! Ieiešana iestatījumos un funkciju izvēle nav sarežģīta, bet ir jāpierod. Arī Wi-Fi iespēja ir noderīga. Visu, ko nofilmē vai nobildē, pēc tam var lejuplādēt lietotnē Stream Vision, no kuras tad visu informāciju var pārcelt uz datoru vai tālruni. Iespējams arī binokli ar USB vadu pieslēgt pie datora. Bija mazliet jāpaķimerējas, lai saprastu, kā binokli savienot ar iOS sistēmas viedtālruni, jo vienā brīdī tālrunis izdomāja paziņot šo savienojumu par nedrošu. Tomēr beigās saikne tika nodibināta un bija iespējams veikt visas nepieciešamās operācijas ar video un bildēm. Pēc tam ir interesanti analizēt, kas video nofilmēts. Un tiešām ar šo ierīci tumšajā laikā ir iespējams redzēt tādus brīnumus, par kādiem grūti iedomāties.
Parasti, tumsā skatoties šādas ierīces ekrānā, acis mazliet apžilbst. Šoreiz tādu efektu nenovēroju, lai gan neizdevās pasēdēt pilnīgā tumsā. Tas, ka var skatīties ar abām acīm, arī ir patīkami un ērti. Tāpat var regulēt arī attēla asumu, kas it īpaši jūtams, skatoties tālās un pēc tam tuvās distancēs. Binokli iespējams uzlikt arī uz statīva, un pēc tam caur lietotni skatīties tālruņa ekrānā tiešo video. Vēl laba ir iespēja dabu vērot draugu lokā. Kamēr viens skatās ar binokli, pārējie visu vēro viedierīcē.
Lietojot termoierīci, ātri var saprast, vai skaties uz celmu vai uz dzīvu radību. To var viegli atšķirt. Ņemot vērā to, ka šī ierīce efektīvi rāda pat 1800 metru distancē, kas ir milzu attālums, ir grūti saprast, uz ko skaties. Ir jāpazīst un jāatšķir dzīvnieku aprises. Piemēram, vasarā ir grūti pateikt, vai skaties uz stirnāzi vai kazu, jo ragi nav redzami, bet atšķirt var pēc auguma aprisēm. Tas pats ar briežiem – nepieredzējis mednieks var kļūdīties, nespējot atšķirt stirnu no briežu govs, ir jāpierod un jāmācās. Kāds teiks – kā tad nevar atšķirt kazu no govs! Problēma ir ar distances noteikšanu un to, ko vēlies redzēt. Tuvumā kaza izskatīsies pēc brieža govs, bet tālumā esošu brieža govi var sajaukt ar kazu. Bet tās ir nianses, pie kurām ļoti ātri pierod. Ierīcei ir nianses, pie kā ir jāpierod, lai gan kopumā to lietot ir ļoti ērti. Liels pluss, ka binoklim lēcas vāciņš neķeras, tas ir viegli atvāžams.
Tomēr ir viens liels mīnuss – cena. Ja tādu ierīci ir vēlme iegūt savā īpašumā, vajadzēs atvadīties no vairāk nekā četrarpus tūkstošiem eiro. Joprojām gan ir cerība, ka jau pavisam drīz šādas tehnoloģijas kļūs arvien lētākas un pieejamākas, jo Pulsar jau tagad piedāvā gan ekonomiskās klases nakts redzamības tēmēkļus, gan arī termokameras. Bet, jā, laikam tā ir sena patiesība – par kvalitāti ir jāmaksā, un šī ierīce patiešām patīkami pārsteidz.
GALVENĀS PRIEKŠROCĪBAS
• Ērts ilgstošai novērošanai
• Augstas izšķirtspējas sensors
• Liels objekta noteikšanas attālums• Plūstošs un pakāpenisks digitālais palielinājums
• Mainīgs starpzīlīšu attālums
• Režīms Attēls attēlā
• Iebūvēts videoierakstītājs
• Iebūvēts Wi-Fi modulis
• Wi-Fi videopārraide
• Video koplietošana interneta tiešraidē
• Aukstumizturīgs AMOLED ekrāns
• Stadiometriskais tālmērs
• Ātri nomaināmas ilgas darbības uzlādējamas baterijas
• Pilnībā ūdensdrošs
• 8 krāsu paletes
• Novērošanas režīms
• Kalibrēšanas režīmi (neviendabīga korekcija)
Optiskās īpašības
• Palielinājums: 2,5 x
• Digitālais palielinājums: 2x / 4x /8x
• Minimālais fokusēšanas attālums (m): 3
• Maksimālais darbības attālums (m): 1800
• Slīdošais palielinājums: 2,5 – 20x
• Redzes lauksuz 100 m (m): 21,8grādos: 12,4
• Mikrobolometrs
• Ekrāna izšķirtspēja (pikseļi): 640 x 480
• Kadru ātrums (Hz): 50
• Pikseļa izmērs (µm): 17
• Izmēri (mm): 164 x 130 x 64
• Svars (kg): 0,6
• Garantija: 3 gadi
Apraksts
Accolade termālie binokļi ir Pulsar jauna produkcijas līnija, ar iebūvētu videoierakstītāju, stadiometrisko attāluma mērītāju, Wi-Fi moduli un ilgstošas darbības ātri nomaināmu bateriju. Pateicoties 640×480 un 384×288 pikseļu augstajai mikrobolometra sensora izšķirtspējai, Accolade spēj radīt ļoti detalizētu attēlu ar 50 kadriem sekundē. Binoklis ir ērtiem ilgstošiem novērojumiem līdz pat 1800 metru attālumam un ir paredzēts lietošanai gan dienā, gan naktī, kā arī nelabvēlīgos laika apstākļos (migla, krēsla, lietus). Binokļiem nav nepieciešams ārējais gaismas avots, un tos neietekmē spilgta gaisma.
Vairāk lasiet žurnāla “Medības” septembra numurā