Redzes pārbaudi droši var uzticēt optometristam 0
No nākamā gada janvāra optometristi atbilstīgi izmaiņām Ārstniecības likumā kļūs par ārstniecības personām. Ko tas dos cilvēkiem, un kāpēc bija nepieciešamas šādas juridiskas izmaiņas, skaidro Marta Siliniece, OC Vision tirdzniecības attīstības direktore.
Cilvēkiem tāpat kā līdz šim būs iespēja apmeklēt optometristus – pārbaudīt redzi, konsultēties un iegādāties individuāli piemērotākās optiskās brilles. Taču mēs ļoti ceram, ka likuma izmaiņas ilgtermiņā atslogos pacientu rindas poliklīnikās un slimnīcās, jo, zinot, ka optometristi arī juridiski ir ārstniecības personas, cilvēki vairāk sāks uzticēties šiem speciālistiem.
Pēc Eiropas optometrijas un optikas padomes veiktā pētījuma datiem, Latvijā vairāk nekā 50% gadījumu cilvēki vienkāršai redzes pārbaudei un tās koriģēšanas pasākumiem vēršas pie oftalmologiem. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pie acu ārstiem veidojas garas rindas un tajās jāgaida pat cilvēkiem ar akūtām problēmām vai situācijās, kad nepieciešama tieši ārsta konsultācija, piemēram, pirms un pēc operācijām, traumām.
Taču ikdienas redzes pārbaudes, kā arī redzi koriģējošo līdzekļu nozīmēšanu var veikt (un jau vairākus gadu desmitus Latvijā veic) optometristi, kuri strādā praktiski visos optikas salonos. Salīdzinājumam – Igaunijā acu ārsti veic redzes pārbaudes tikai 25% gadījumu, ar to lielākoties nodarbojas optometristi.
Ja optometrists pārbaudes laikā konstatē kādas redzes problēmas, viņš cilvēku noteikti nosūta padziļinātākai pārbaudei pie acu ārsta.
UZZIŅA
• Optometristi ir speciālisti ar augstāko medicīnisko izglītību – lai Latvijā apgūtu optometrista profesiju, jāstudē piecus gadus.
• Pašlaik Latvijā sertificēti 157 optometristi.