* Pēc 50 gadu vecuma profilaktiskajā apskatē obligāti ietilpst acu spiediena mērīšana, kas ļauj laikus atklāt glaukomu. “Šī slimība, kam raksturīgs paaugstināts acu spiediens, ir viens no biežākajiem akluma cēloņiem pasaulē. Glaukoma progresē pakāpeniski un sākumposmā nav pamanāma. Pacients pat nenojauš, ka tā bojā redzes nervu. 0
Bēdīgākais ir tas, ka glaukomas radītās sekas ir neatgriezeniskas. Taču, laikus diagnosticējot, slimību iespējams apturēt un redzes zudumu novērst,” stāsta Una Epnere.
* Glaukoma parasti attīstās mūža otrajā pusē, tāpēc jauniem cilvēkiem acu spiedienu nemēra. Ļoti reti tā ir iedzimta, saistīta ar neattīstītu acs drenāžas sistēmu. Tad glaukoma visbiežāk sāk izpausties pirmā dzīves gada laikā, un ārsts to diagnosticē pēc noteiktām pazīmēm (radzene palielinās, kļūst blāvāka, asaro acis, bērns vairās no gaismas).
* Acu spiedienu mēra divējādi. Precīzāka ir kontaktmetode, kad acij pieskaras ar speciāla aparāta uzgali. Taču tad jālieto anestezējoši pilieni un procedūra daudziem šķiet nepatīkama, tāpēc biežāk izmanto bezkontakta metodi, iedarbojoties uz radzeni ar gaisa plūsmu. Šo mērierīci sauc par tonometru. Ja konstatē paaugstinātu spiedienu, turpina izmeklēt, lai noskaidrotu, vai pacientam tiešām ir glaukoma.
* Redzes pārbaudes laikā bieži vien acīs pilina zāles, ar kurām atslābina acu akomodācijas muskuļus. Pacientam jābūt gatavam, ka pilienu ietekmē atlikušo dienas daļu neredzēs tuvumā un nevarēs lasīt, vien redze tālumā saglabāsies skaidra. Parasti izmanto pilienus, kuru iedarbība ilgst līdz pat 24 stundām. Skolēni par to priecājas, jo pēc redzes pārbaudes ir atbrīvoti no mājasdarbu pildīšanas. Nākamās dienas rītā pilienu iedarbība ir beigusies.
* Ir vājākas iedarbības atslābinoši pilieni, kuru iedarbība turpinās līdz divām stundām. Tos izmanto tikai tad, ja nepieciešams paplašināt zīlīti un izmeklēt acs dziļās struktūras.
* Ja pacientam ilgstoši ir sajūta, ka acī iekļuvis gruzis, izmeklējot lieto speciālus iekrāsojošus pilienus, kas ļauj ieraudzīt radzenes vai acs gļotādas nobrāzumus. Šādus pilienus nereti nākas izmantot kontaktlēcu nēsātājiem, kuri nav ievērojuši to pareizas lietošanas noteikumus.
* Atkarībā no pacienta sūdzībām reizēm var būt nepieciešami specifiski izmeklējumi, piemēram, redzes lauka pārbaude, acs virsmas (radzenes) topogrāfija, krāsu redzes pārbaude un pupilometrija jeb zīlīšu diametra noteikšana dažādā apgaismojumā.
* Bērniem pie acu ārsta jādodas viena un trīs gadu vecumā, kā arī pirms skolas gaitu sākuma (6–7 gados). Pēc tam dakteris jāapmeklē vien tad, ja ģimenes ārsts, skolas medicīnas māsa vai cits speciālists konstatē, ka bērns kaut ko neredz simbolu tabulā. Pieaugušajiem ar acu ārstu jākonsultējas, ja ir sūdzības. Tomēr daudziem strādājošajiem, kuriem darbs saistīts ar datoru vai cita veida pastiprinātu redzes noslogojumu, acu ārsta apmeklējums ir iekļauts obligātajā veselības pārbaudē, kas veicama ik gadu. Pēc 50 gadu vecuma acu spiedienu ieteicams pārbaudīt reizi gadā.
36,6 °C konsultante UNA EPNERE, acu ārste