Foto – Shutterstock

Redzes pārbaude. Uzzinām par to vairāk 0

Pārbaudīt redzi iespējams ne tikai pie acu ārsta, bet arī vairākumā optikas salonu, kur to dara optometrists. Brīvā brīdī ieskriet briļļu veikalā šķiet vienkāršāk un ērtāk, nekā pierakstīties pie daktera, taču var rasties šaubas, vai optometrists spēj pārbaudīt redzi tikpat profesionāli kā acu ārsts. Noskaidrojām, kāda ir pilnvērtīga redzes pārbaude.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

* Vārds optometrija cēlies no grieķu valodas un tulkojumā nozīmē – redzes spēju mērīšana. “Optometrists ir speciālists, kas ir mācījies pārbaudīt tieši redzi un, ja nepieciešams, to koriģēt ar brillēm vai lēcām. Bieži vien optometrists zina vairāk testu redzes novērtēšanai nekā acu ārsts, kurš nav papildus ieguvis optometrista kvalifikāciju. Optikas salonos, kur lielākoties strādā optometristi, visbiežāk ir viss nepieciešamais aprīkojums pilnvērtīgai redzes pārbaudei. Šis speciālists zina arī par acu slimībām, taču, tā kā viņš nav ārsts, nedrīkst noteikt diagnozi un izrakstīt zāles. Ja rodas aizdomas par acu kaiti, optometrists iesaka doties pie ārsta, kurš precizē diagnozi un veic ārstēšanu. Tādēļ redzi vienlīdz labi var pārbaudīt gan pie acu ārsta, gan optometrista. Taču, ja ir sūdzības, piemēram, acu apsārtums vai sāpes, prātīgāk tiešā ceļā doties pie daktera,” skaidro acu ārste Una Epnere.

* Redzes pārbaude mazliet atšķiras atkarībā no tā, vai pacients ierodas ar sūdzībām vai uz profilaktisko apskati, pirmo reizi vai atkārtoti. Jebkurā gadījumā viss sākas ar sarunu. Vispirms ārsts noskaidro pacienta ierašanās iemeslu un sūdzības. Pēc tam izjautā, kādā profesijā cilvēks strādā, cik daudz laika pavada pie datora, ar ko slimo, kādus medikamentus lieto un vai tuvi radinieki cieš no iedzimtām acu kaitēm. Iegūtā informācija ārstam ļauj saprast, kādas redzes problēmas pacientam varētu būt un kādus testus un izmeklējumus vajag veikt.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Pat ja pacients apgalvo, ka viņam, piemēram, ir tikai grūtības lasīt un saskatīt kaut ko tuvumā, ka ir atnācis vien saņemt recepti lasāmajām brillēm, ārsta pienākums ir pilnībā pārbaudīt redzi: tālumā un tuvumā, ar katru aci atsevišķi un ar abām kopā.

* Pašlaik jau gandrīz katrā acu ārsta kabinetā un optikas salonā ir autorefraktometrs – ierīce, kas dod aptuvenu priekšstatu par acs optisko stiprumu. Cilvēkam, kurš redz labi, tas atbilst nullei vai ir tuvu tai. Ja ir dioptrijas plusā vai mīnusā, parasti ir grūti saskatīt kaut ko tuvumā vai tālumā. “Autorefraktometrs ir ļoti labs palīgs darbā, jo dakterim saka priekšā, aptuveni kāda stipruma optiskās lēcas nepieciešamas redzes korekcijai,” saka Una Epnere.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.