Foto: SHUTTERSTOCK

Redīss nav telpaugs. Kā tikt pie kraukšķīgā dārzeņa uz lodžijas vai balkona? 2

Interesē dārzeņi uz palodzes. Vai redīsi arī var izaugt? Mēģinu audzēt jau otro reizi, bet nekas neizdodas. JANĪNA Garkalnes novadā

Reklāma
Reklāma

Katram augam sava vieta

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Dārzeņi uz palodzes būs zelta vērti, turklāt rezultāts nekad nebūs tik labs, kā augot siltumnīcā vai ārā, dobē,” pārliecināts dārzkopis Aivars Presnikovs. Ja sarēķina izdevumus par sēklām, mēslojumu, augsni un nereti – arī par mitruma bojātās palodzes remontu, šāda audzēšana neatmaksājas. Taču dažādos izdevumos un interneta vietnēs tiek ieteikta ideja audzēt redīsus uz palodzes (populārs padoms sēt olu iepakojuma kastītēs). Taču šādu ideju autori parasti nav praktiķi un profesionāļi. Skaistie attēli ar nevainojama izskata augiem, visticamāk, būs acu apmāns un inscenējums. Redīsi telpās aug negribīgi jau tāpēc vien, ka mīl zemas temperatūras (zemākas nekā cilvēkam piemērotais istabas siltums). Tieši tāpēc tos dārzā sēj agri pavasarī vai rudenī, kamēr nav karsts. Tad tie izdodas vislabāk.

Izmēģinājums labumu nedod

Ja vēlas eksperimentēt, var izvēlēties šķirnes, kuras sējamas arī vasarā, piemēram, tā sauktos dāmu pirkstiņus – cilindriskas formas redīsiņus ar baltu galiņu. Šie redīsi labāk pacieš siltumu. Protams, arī gaismas un mitruma redīsam, kā jebkuram sakņaugam, telpās ir par maz. Tomāti telpās noteikti izstīdzēs. Būdami nīkuļi, tie var ievazāt arī kaitēkļus, kas bīstami telpaugiem. Piemēram, tīklērces ātri vien atradīs vāja paskata gurķi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt ēšanai paredzētajiem augiem uz palodzes lielus traukus uzlikt nevar, tāpēc tie būs vairāk jāmēslo. Dabīgo mēslojumu nez vai kāds telpās gribēs lietot, bet mākslīgie mēslojumi augus nepadarīs par bioproduktu. Arī garša un izskats istabā izmocītiem augiem būs sliktāks nekā piemērotos apstākļos audzētiem. Izņēmums ir lociņi, kuriem augšanai vajadzīgs tikai ūdens. Augšanas laiks tiem ir īss, un vajadzīgās barības vielas jau ir sīpolā.

Laba izvēle – balkona kaste

Taču, ja dārza nav, bet kaut ko audzēt gribas, itin labu ražu var iegūt, sējot redīsus balkona kastē, kas novietota ārā uz palodzes vai balkona, lodžijas. Tā var lietderīgi izmantot trauku vēl pirms vasaras puķu stādīšanas. Augsnei kastē der jebkurš kūdras substrāts vai pat dārza zeme. Redīsu audzēšana kastē apvienojama ar atraitnīšu rindiņu košumam. Kopā ar redīsiem var izaudzēt arī loku ražu vai vasaras puķu, piemēram, samtenīšu, dēstiņus. Šādā kastē labi augs dažādi zaļumi, salāti. Pat neliela auguma tomāti un agrai ražai paredzētie gurķi tajā jutīsies labi un dos pieklājīgu ražu (ja tiks laistīti un mēsloti). Ja pēkšņi uznāk sals, mazo dārzniecību iespējams ienest telpās vai piesegt.

Der atcerēties, ka labs redīss izaugs tikai tad, ja tam būs gana daudz mitruma, tāpēc zemi traukā nedrīkst iekaltēt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.