Medniekam zināšanai. Medību likums – pirmajā vietā 0
Medību situācijas ir tik atšķirīgas, ne viss vienmēr atbilst teorijai, un tas, ko viens uzskata par pareizu, iespējams, citam nemaz nestrādās.
Tas attiecas uz visu – medību ieročiem, tehniku, medību platībām, medību metodēm un arī dzīvniekiem. Tomēr ir kādi principi un nosacījumi, pēc kuriem vadīties, lai neiestātos pilnīgs haoss.
Pats pamats, uz ko balstīties, ir likumi un noteikumi, kas regulē likumīgu medību principus. Dažreiz tie var šķist muļķīgi, citreiz – pārlieku stingri, citreiz pat nesaprotami, bet Medību likums un Medību noteikumi – tā ir mūsu pamata ābece, kas jāpārzina katram medniekam, un ne tikai lai nepārkāptu likumu, bet arī lai kāds nepamatoti nevarētu pārmest kādu pārkāpumu.
Pirms dažām nedēļām man zvanīja kāds kungs gados, esot mednieks un lasot mūsu žurnālu, bet viņš iepriekšējā numurā atradis neprecizitāti. Kādēļ mēs rakstām, ka bebru medības ir no 15. jūlija, vai tas esot kaut kas jauns, jo arī virsmežniecībā viņam esot apstiprinājuši – bebru medības no 15. augusta.
Kad centos paskaidrot, ka šādu medību termiņu jau kādus četrus gadus nosaka Medību noteikumi, kungs kļuva pat nikns un teica: “Nezinu, nezinu, bet tur nekas jums nesanāks!” Tā arī man neizdevās paskaidrot, ka noteikumi nosaka bebru medību sezonu no 15. jūlija līdz 15. aprīlim. Punkts!
Tomēr šī saruna mazliet šokē, jo medību sezona ir tas, kam noteikti jābūt zināmam. Es ticu, ka šis ir tikai individuāls gadījums, ka pārsvarā visi zina, ko un kad medīt, un šajā gadījumā, nekas jau ļauns nebija noticis, kungs vienkārši medīs vēlāk, bet jautājums – vai viņš zina citus normatīvos aktus?
Tādēļ aicinu ik pa laikam atvērt likumi.lv un pārlasīt gan likumu, gan noteikumus, it īpaši tagad, pirms pīļu medību sezonas, jo Medību noteikumos vesela nodaļa veltīta dažādiem drošības prasību nosacījumiem. Ne pīli!