Receptes – pirmie palīgi pret saaukstēšanos 4
Autors: Rebeka Rogale, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Daudz laika pavadīt svaigā gaisā, dzert daudz šķidruma, vēdināt telpas, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un labi izgulēties – tie ir svarīgākie priekšnoteikumi, lai slapjdraņķī vai spelgonī nesaaukstētos un nesaķertu kādu vīrusu. Ja tomēr gadījies izmirkt lietū, nosalt vai padraudzēties ar kādu iesnainu kolēģi, un jūtam, ka saaukstēšanās tūlīt, tūlīt būs klāt, svarīgi noķert to jau pašā sākumā.
Uzreiz jāsaka, ka šīs tautas metodes ir efektīvas tikai pašās pirmajās stundās pēc sliktas pašsajūtas rašanās. Turklāt jāņem vērā arī daži piesardzības likumi:
* Karsēt pēdas aizliegts grūtniecēm.
* Aveņu tēju nevajadzētu dzert sirds slimniekiem un tiem, kam augsts asinsspiediens. Ar ēteriskajām eļļām labāk eksperimentēt pieaugušajiem un tiem, kas zina, ka viņiem nav alerģiju – bērniem ēteriskie tvaiki var izsaukt alerģijas un pat elpas trūkumu. * Savukārt ar alkoholu, sarkanajiem pipariem, citronu un greipfrūtu jābūt uzmanīgiem tiem, kam ir kādas kuņģa kaites.
Receptes ar ķiploku
Ķiploks ļoti labi tiek galā ar vīrusiem un baktērijām. Tajā esošās vielas neitralizē baktērijas un vīrusus arī gaisā, tāpēc nomizotus un saknaibītus ķiplokus var iekārt virs bērnu gultiņas, veidot ķiploku krelles utt. Sīpolu un ķiploku izdalītās vielas var arī elpot. Šim nolūkam sasmalcinātos sīpolus un ķiplokus aplej ar verdošu ūdeni un tvaikus elpo 5–10 min.
* Saspiests ķiploks + medus vienādās proporcijās – maisījumu lieto pa vienai ēdamkarotei uz nakti, uzdzerot vārītu ūdeni.
* Saspiests ķiploks + samīcītas dzērvenes + medus. Dzērvenes – viena glāze, ķiploks – viena ēdamkarote un 4 ēdamkarotes medus. Vislabāk sablendēt un lietot par vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā (bērniem 2 reizes dienā) pirms ēšanas.
* Ķiploks + sviests. Saspiež ķiploku un samaisa ar sviestu. Lieto ikdienā uz maizes. (Vairāk profilaksei)
Medus receptes
Dzērvenes + medus. Dzērvenes saspiež, iegūto sulu nolej. Pāri palikušās ogu miziņas vāra ūdenī 5–7 minūtes. Pēc tam atdzesē, pievieno nolieto sulu un medu. Var dzert gan aukstu, gan karstu. Ļoti labi palīdz pret saaukstēšanos.
Avenes vai aveņu ievārījums + liepziedu tēja + medus. Vienādā daudzumā avenes un liepziedus aplej ar glāzi vāroša ūdens un ļauj ievilkties vismaz 20 minūtes, pievieno medu. Dzer karstu. Labi sviedrē.
Aveņu + liepziedu tēja + medus. Vislabāk der meža aveņu kātu tēja. Abas tējas vienādā daudzumā aplej ar vārošu ūdeni un nedaudz uzkarsē. Dzer karstu un pievieno medu.
Ingvers + medus + citrons. Nelielu gabaliņu svaiga ingvera sarīvē vai sagriež plānās šķēlītēs un sajauc ar medu, aplej ar vārošu ūdeni, pievieno pāris citrona šķēlīšu. Dzer pēc iespējas karstu.
Līdzekļi pieaugušajiem
uz aptuveni 300 g lielu krūzi:
1/3 aveņu ievārījuma, 1/3 sarkanvīna, 1/3 karstas tējas
vai
1/3 melnā balzama, 1/3 upeņu ievārījuma un 1/3 karstas tējas. Dzer pēc iespējas karstu, uzvelk vilnas zeķes un gultā iekšā.