Nesen Edgars sācis sevi rūdīt arī āliņģī.
Nesen Edgars sācis sevi rūdīt arī āliņģī.
Foto – Aivars Auniņš

Tie ļauj iegūt enerģiju organismu nedegradējošā veidā. Enerģiju sniedz arī ogļhidrāti, kas pārvēršas glikozē, no kuras tālāk organisms spēj ražot enerģijas molekulas ATP (ķīmiskas vielas saīsinājums), kā arī taukvielas, kas var gan tikt pārvērstas par glikozi, gan arī par citu enerģijas izejvielu – ketoniem (arī no tiem var ražot ATP). Izrādās, ka ketonvielas ir labāks enerģijas ražošanas veids, jo tās nerada organismam tik lielu stresu, kāds rodas, pārstrādājot glikozi. Jo glikozes paņemšanai no asinīm šūnās nepieciešams hormons insulīns – to izdala aizkuņģa dziedzeris. Katru reizi, kad ēdam ogļhidrātus, tiek izdalīts insulīns, tas stimulē visas organisma šūnas uzņemt jaunradīto glikozi. Visām organisma šūnām ir insulīna receptori, kas uztver šo insulīnu. Ja process darbojas bez kļūdām, tad viss kārtībā, bet laika gaitā, nepārtraukti (pēc katras ēdienreizes un vēl to starplaikos) stimulējot insulīna receptorus, tie gadu desmitu laikā pakāpeniski notrulinās – arvien vairāk un vairāk insulīna nepieciešams, lai dabūtu šūnās iekšā to pašu glikozes daudzumu, jo šūnas kļūst arvien neuzņēmīgākas (rezistentākas) pret insulīnu. Beigu beigās insulīna rezistence sasniedz tādus apmērus, ko sauc par otrā tipa cukura diabētu – aizkuņģa dziedzeris vairs nespēj saražot tik daudz insulīna, cik nepieciešams, lai aizvāktu no asinīm lieko glikozi, tā tur uzkrājas, un rodas diabēta izraisītās komplikācijas. Risinājums – pārstāt ēst ogļhidrātus, kas tiek sašķelti par glikozi un pieprasa insulīna izdali. Taču, lai netrūktu enerģijas, tie ar kaut ko jāaizstāj, un te nāk talkā tauki – ideāls enerģijas avots. 0

Edgars piebilst, ka diabēts nav vienīgā problēma, kas rodas no pārlieku liela ogļhidrātu patēriņa, ar to saistītas arī sirds slimības, ateroskleroze, arī Alcheimera slimība un daudz citas hroniskās kaites. Arī vēzis pēc savas būtības ir vielmaiņas kļūdas izraisīta slimība, kad rodas problēma mitohondriju (šūnas spēkstaciju) darbībā, kā rezultātā tie vairs nespēj efektīvi izmantot skābekli enerģijas ražošanā un pāriet uz anaerobu (bez skābekļa klātbūtnes) enerģijas ražošanu, tādējādi palielinot šūnas skābuma līmeni.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas
– Skrienot basām kājām ziemā un vasarā, gūstu prieku, jaunas sajūtas… Tā rodu iespēju dažādot savus skrējienus, jo gluži kā divas sniegpārsliņas arī segumi, pa kuriem skrienu, nekad nav vienādi, ja sajūtu tos basām pēdām. Viens un tas pats maršruts, skriets dažādās dienās, sniedz dažādas sajūtas pēdām, jo mainās gan gaisa, gan seguma temperatūra, mitrums, pārklājums ar lapām, žagariem utt. Ziemā skriešana basām kājām sniedz papildus rūdījumu. Visu gadu saņemu no Zemes enerģijas lādiņu gan tīri emocionālā, gan arī fizikālā nozīmē. Nu un, protams, skriešana basām kājām ir vienkāršākais veids, kā apgūt korektu skriešanas tehniku – tādu, kas rada vismazāko triecienu uz organismu un ļauj samazināt ar skriešanu saistīto traumu risku.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.