RD savā īpašumā pārņems deportāciju piemiņas vagonu Torņakalnā 0
Rīgas domes (RD) Pilsētas attīstības komiteja pirmdien, 16. aprīlī, atbalstīja Torņakalna stacijā esošās piemiņas zīmes – „1941.gada deportācijas vagona” – pārņemšanu pašvaldības īpašumā no Latvijas Okupācijas muzeja. Galīgais lēmums vēl būs jāpieņem domes sēdē, portāls LA.lv uzzināja RD.
„Šādu lēmumu plānots pieņemt, lai labāk varētu rūpēties par piemiņas zīmi un lai varētu nākotnē izveidot un attīstīt vienotu Torņakalna stacijas ansambli, sabalansējot to ar „Rail Baltica” būvniecības ieceri,” uzsvēra komitejas priekšsēdētājs Maksims Tolstojs.
Paredzēts, ka vagons pāries Rīgas pieminekļu aģentūras īpašumā. Aģentūra jau apsaimnieko Torņakalna stacijā esošo memoriālu komunistiskā terora upuru piemiņai.
Vagonu Latvijas Okupācijas muzejam 1994. gadā nodeva VAS „Latvijas dzelzceļš” un Torņakalna stacijā tas atrodas kopš 1996. gada. Šādos vagonos 1941. gada 14. jūnijā izveda vairāk nekā 15 000 Latvijas iedzīvotāju.
Torņakalna komunistiskā terora upuru piemiņas vietā ietilpst arī stacijas ēka, 1990. gadā uzstādītais piemiņas akmens, kā arī 2001. gadā atklātā piemiņas vieta ar pieminekli „Putenī”.
Torņakalna memoriāla otro kārtu Rīgas pašvaldība realizēja 2012. gadā, skulpturālo ansambli „Putenī”’ papildinot ar kaltiem akmeņiem, kuros iegravēti izsūtījuma vietu nosaukumi. Pie memoriāla izvietotas melna akmens plāksnes, lai varētu pieiet pie pieminekļa un tur nolikt ziedus. Kompozīcijas malā uzstādīti stikla paneļi, kuros iegravēta informācija par represijās cietušajiem. Veikti arī apkārtnes labiekārtošanas darbi un papildināti stādījumi. Granīta segumā pie katra no akmeņiem iestrādāts nakts apgaismojums.
Rīgas Pieminekļu aģentūra jau vairākus gadus risina sarunas ar „Latvijas Dzelzceļu” par Torņakalna memoriāla trešās kārtas ieceres realizēšanu, kur paredzēts memoriāla ansamblī iekļaut dzelzceļa staciju, tajā izveidojot gan tūrisma informācijas punktu, gan izstāžu zāli.