Trīs Latvijas uzņēmumi uzbūvējuši elektroauto uzlādes stacijas no koka 8
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Trīs Latvijas uzņēmumi – “IKTK”, “Rodentia” un “Igate Būve” īstenojuši inovatīvu zaļo risinājumu, no līmētā koka ražojot un uzbūvējot modernu elektroauto uzlādes staciju Dānijā.
Stacija būvēta pēc Dānijas elektroauto uzlādes staciju un mobilitātes risinājumu kompānijas “CLEVER” pasūtījuma, un to projektējis Dānijas arhitektu birojs “Cobe”.
Projekts paredz pēc vienota zaļā dizaina koncepta uzbūvēt ātrās uzlādes staciju tīklu visā Skandināvijā.
Elektroauto uzlādes staciju Orhūsas ostā pie pasažieru prāmju piestātnes izgatavoja un uzbūvēja trīs Latvijas uzņēmumi, kas specializējas līmētā koka konstrukciju projektēšanā, ražošanā un būvniecībā.
Līmētā koka konstrukciju projektēšanas birojs “Rodentia” konsultēja dāņu pasūtītāju un izstrādāja detalizācijas un ražošanas rasējumus, ražotājs “IKTK” Ozolnieku novadā no egles koksnes ražoja galvenās konstrukcijas, bet līmētā koka būvniecībā specializētā būvkompānija “Igate Būve” veica pārējo ražošanu, piegādi un gandrīz piecu metru augstās konstrukcijas būvniecību Dānijā.
Stacijas projektētas tā, lai arhitektūra, materiāli un koncepts atpoguļotu zaļo domāšanu. “Cobe” arhitekti tās iecerējuši kā zaļas oāzes, kur uzlādēt ne vien auto, bet arī atveldzēt prātu un atslēgties no pilsētas industriālās arhitektūras.
Ražošanā izmantota FSC sertificēta egles koksne, stacijas jumtu klāj augi – tas veidots kā ekstensīvais zaļais seduma (laimiņa) jumts, un tam vajadzīga minimāla kopšana.
Dizaina centrā ir no koka izgatavots jumta modulis, kura siluets līdzinās stumbram ar lapotni. Zem katras “lapotnes” var vienlaikus uzlādēt divas automašīnas.
Modulārā pieeja nozīmē, ka, “lapotni” savienojot ar citiem moduļiem veidosies nosacīts mežs un oāze. Stacija ražota un būvēta tādā veidā, lai to būtu iespējams viegli demontēt un materiālus izmantot atkārtoti (recycling) vai lietot citur (upcycling).
Šī dizaina stacijas paredzēts uzstādīt visā Skandināvijā un jau tiek ražotas nākamās zaļās oāzes Norvēģijai.
Būvēšanas procesā īstenoti ilgtspējīgas būvniecības principi – komplektēts rūpnīcā, minimāla ietekme uz vidi būvniecības procesā, loģistika organizēta tā, lai samazinātu materiālu transporta ceļu un atsevišķus stacijas elementus, kas bija jāpasūta, piegādāja pa tiešo uz ostu Dānijā, nevis caur Latviju.