Ražo arī šķība ābele 0
“Manā dārzā šķirnes ‘Melba’ ābele sākusi augt pavisam slīpi. Kokam ir 10 – 12 gadi. Vai ābele augtu taisni, ja tai apgrieztu saknes, izraktu un pārstādītu citā vietā?” Vija Millere Ķekavas pagastā
Viss atkarīgs no tā, ko uzskata par augšanu pavisam slīpi. Ja ābelei ir mazliet iešķībs stumbrs, bet saknes turas stingri un koks negāžas ārā no zemes, lai tas paliek tāds, kāds ir. Slīps stumbrs augļu ražošanai netraucē. No apakšas tam var pielikt kādu balstu, ar to arī pietiks.
Ja, koku pakustinot, šķiet, ka saknes kļuvušas vaļīgas, varētu būt, ka tās apgrauzusi ūdensžurka vai arī iemetusies sakņu trupe.
Tad tas noteikti būs redzams arī koka lapojumā – lapas sīkākas, gaišākas un deformējušās, arī augļi kļuvuši sīkāki, koks vairs lāgā neaug. Koka izrakšana, lai pārstādītu, situāciju tikai pasliktinās. Šāds koks pavasarī pirms pumpuru plaukšanas ir jāapgriež, lai bojātajām saknēm būtu jāpabaro mazāks lapotnes apjoms. Var droši nogriezt (saīsināt) aptuveni trešdaļu no dzinumiem. Rudenī jau būs skaidri redzams, vai tas palīdzējis. Ja koks joprojām nīkuļo, labāk tādu izraut.
Ābeles izšķiebšanās iemesls var būt arī pundurauguma stāds (ja tas iestādīts bez atbalsta mieta). Augumu ierobežojošie potcelmi veido seklas saknes un, kad koks sāk ražot, tas vairs neiztur augļu smagumu un sāk gāzties ārā no zemes. Ir divi risinājumi. Pirmām kārtām blakus jāiedzen miets, pie kura koku atsiet. Ja nepieciešams, otrā pusē iedzen vēl vienu. Pēc tam jāizlemj, vai visu turpmāko koka mūžu ik pēc gadiem desmit mainīt mietus, vai arī padarīt koku stabilāku, apberot stumbra pamatni virs acojuma vietas ar augsnes valnīti un ļaujot šķirnei pāriet uz savām saknēm. Otrā variantā koks sāks augt lielāks un stingri turēsies augsnē.