Ražīgām avenēm nokaltuši gandrīz visi dzinumi. Kas par vainu? 0
Mazdārziņā sešu metru garā rindā desmit gadus auga avenes ‘Bulgarski Rubin’. Par ražu nevarēja žēloties. Kāpēc šopavasar nokalta gandrīz visi dzinumi? Ziema taču nebija auksta! IMANTS LIMBAŽOS
“Pie vainas nebija aukstums. Visticamāk, avenes pagājušā gada sausuma ietekmē tika ļoti novārdzinātas, tāpēc slikti pārziemoja. Augu bojāejai par iemeslu varēja būt arī stublāju slimības, it īpaši, ja tie bija stipri bojāti, inficēti,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece Valda Laugale.
Daudzviet Latvijā avenes pārziemoja viduvēji, jo pērn bija ļoti karsta un sausa vasara. Ja stādījumi netika regulāri laistīti, tas pazemināja augu ziemcietību. Jāatceras, ka avenēm visvairāk mitruma vajag pavasarī, sākoties ziedēšanai, un vasarā, līdz ražas vākšanai.
Šajā gadījumā avenēm vajadzētu atjaunoties (tagad ārā no zemes jāparādās jaunajiem dzinumiem). Vecie, nokaltušie dzinumi jāizgriež. Ražas šogad gan nebūs – ogas var gaidīt tikai nākamajā gadā.
‘Bulgarski Rubin’ ir veca, bet populāra, ražīga šķirne, kas Pūrē parasti labi pārziemo. Ogas nav stingras, toties ļoti garšīgas. Jāpiebilst, ka desmit gadu avenēm ir pietiekami ilgs mūžs, pēc tam augi nīkst, it īpaši tie, kas ieauguši nezālēs. Vēlams stādījumu atjaunot, stādot avenes jaunā vietā.