Foto-Uldis Muzikants

Augusts – ražas mēnesis biteniekiem 0

Kas jādara augustā


• Atņem un sviež medu.

• Sakārto bišu saimju ligzdas ziemošanai.

Reklāma
Reklāma

• Veicina ziemojošo bišu saaudzēšanu.

• Atbrīvo bites no varrām.

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Augusts ienesuma ziņā dažkārt ir ļoti nabadzīgs mēnesis. Lielākā daļa nektāraugu noziedējuši, vien virši silos un purvājos var dāvāt bagātīgu ienesumu. Bet tur, kur viršu nav un tuvumā nezied speciāli audzētie nektāraugi vai vēlāk sētie griķu lauki, bitēm jāsāk paļauties uz pašu vāktajiem barības krājumiem. Augustā bieži nākas vērot, ka saimēs sarūk bišu barības medus apjoms un biškopji sāk piebarot bites ar cukura sīrupu.

[popular_posts title=”yes”]

Šāda agra piebarošana sakrīt ar vēlmi un nepieciešamību saimēs saaudzēt ziemojošās bites. Lieta tāda, ka vasarā ienesuma vākšanā un peru barošanā nodarbinātās bites neziemo, rudenī vai ziemas sākumā tās iet bojā un saimes apjoms strauji sarūk. Ziemo tikai tā sauktās fizioloģiski jaunās bites, kuras nav piedalījušās vasaras sezonas darbos un ir uzbarojušās, papildinājušas savas iekšējās barības rezerves – tauku ķermeni. Precizitātes labad gan jāpaskaidro, ka kukaiņiem tauku ķermenis nav acīm saskatāms orgāns un citu valstu biškopji vārdu pat lieto daudzskaitlī – tauku ķermeņi. Šos bišu ķermeņa audus dažkārt salīdzina ar mugurkaulnieku aknām – tie ne tikai uzkrāj olbaltumvielas, taukus un glikogēna rezerves, bet arī neitralizē garajā ziemošanas laikā vielmaiņas procesā radušās kaitīgās vielas. Tāpēc augustā biškopjiem iesaka stimulēt bišu māšu dējību – ziemojošo bišu paaudzes veidošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augustā vērojam, ka arī pašas bišu saimes gatavojas ziemai – šķiežas ar propolisu, cenšas sašaurināt stropa skreju un citādi novērst iespējamos siltuma zudumus ziemošanas laikā.

Šomēnes noteikti jāseko līdzi ērču invāzijai bišu saimēs un jāuzsāk varru apkarošana. Beidzoties ienesumam, samazinās arī peru daudzums bišu ligzdā un pieaug ērču kaitējums – proporcionāli lielākajā daļā peru šūniņu atrodas pa ērcei. Līdz ar to lielākam skaitam bišu tiek traucēta attīstība, pieaug risks saslimt ar kādu vīrusu slimību, un šādas bites bieži vien iet bojā jau pirms ziemošanas sākuma (vērojama klīniskā aina, kad strops pilns ar medu, bet galīgi nav bišu, māte ar dažām pavadonēm vientulīgi klejo pa kārēm).

Ātrie padomi


Darbi bišu stropos


• Atgādinām iepriekšējā mēneša padomu: ienesumam beidzoties, jāatņem medus. To dara tikai tad, kad medus ir pilnībā nogatavināts un aizvākots.

• Izsīkstot ienesumam, samazinās bišu mātes dējības temps un sarūk peru apjoms bišu saimē. Dabiska vai mākslīga ienesuma radīšana šeit var lieti palīdzēt. Ja nav iespējas izvietot bites pie ziedošu nektāraugu laukiem, ieteicams mātes dējību stimulēt, saimes piebarojot ar cukura sīrupu. Jāatceras, ka biezas koncentrācijas sīrups lielās devās arī var ierobežot mātes dējību – šūnas tiek aizņemtas ar nogatavināšanai paredzētā sīrupa izvietošanu. Tāpēc augustā ieteicams saimes stimulēt ar vieglāku sīrupu, kas pagatavots attiecībā 1 : 1, un vienas piebarošanas devai nevajadzētu pārsniegt 0,3–0,5 litrus.

Dravas laukumā


• Dravas laukumu sagatavo bišu piebarošanai un saimju apstrādei pret ērcēm.

• Vasaras otrajā pusē, beidzoties ienesumam, pieaug bišu tieksme laupīt, tāpēc dravas laukumā nedrīkst atrasties nekas tāds, kas var pamudināt uz to, piemēram, bišu iztīrīšanai noliktas medainas kāres, vājas saimes ar plašām skrejām utt.

Reklāma
Reklāma

Dravas mājā


• Arī augustā, tāpat kā jūlijā, biškopim nozīmīgs darbarīks ir medus sviede. Tomēr tā šomēnes nav vissvarīgākā – augustā vai septembra sākumā sāksies saimju piebarošana, tāpēc lielu uzmanību pievēršam sīrupa barotavām.

• Tāpat kā iepriekšējā mēnesī, beidzoties ienesumam, biškopim paveras iespējas cīnīties ar varrozi, izmantojot kādu no ķīmiskajiem ērču apkarošanas līdzekļiem. Tāpēc šie preparāti laikus jāsagādā un jātur pa rokai.

SVARĪGI


Pirms saimju sagatavošanas ziemai un rudens piebarošanas būtiski ir konstatēt esošo stāvokli bišu saimes ligzdā – to sauc arī par saimju rudens revīziju. Tajā noskaidro, cik daudz medus ir ligzdā, un atņem ziemošanai nepiemērotās kāres. Svarīgi ir pēc iespējas agri ligzdu sakārtot tā, lai medus vācējām būtu komfortabla ziemošana un kamols veidotos tieši uz ziemošanai piemērotām kārēm ligzdas centrā. Tikai pēc revīzijā konstatētā biškopis var sekmīgi organizēt savu darbu saimju piebarošanai vai pat pieņemt kardinālākus lēmumus, piemēram, saimes apvienot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.