Tiesu procesi par kaitējumu veselībai 1
Arī herbicīdu ražotājs “Monsanto” neguļ uz lauriem un savā pārskatā ir secinājis, ka glifosāti “nerada kancerogēnu risku cilvēkiem”. Tomēr, juzdams pamatīgu pretestību šādam paziņojumam, vēlreiz to vēlas apliecināt, piesaistot ekspertus, kas sniegs savu atzinumu par pretrunīgo Starptautiskā vēža pētniecības aģentūras ziņojumu.
Pie sava izvērtējuma par glifosātu saturošo preparātu radītajiem riskiem uz cilvēku veselību un vidi strādā arī ASV Vides aizsardzības aģentūra. Bet jau sagatavotajā ASV ģeoloģijas pārskatā var uzzināt, ka, apkopojot rezultātus, kas deviņu gadu laikā, sākot no 2001. gada, iegūti no 3732 augsnes, ūdens un nogulšņu paraugiem 38 štatos, glifosātu atliekas atrastas vairāk nekā pusē paraugu.
Starptautiskās vēža pētniecības aģentūras ziņojumu izvērtēs arī ES institūcijas, kuras kopā ar ASV plāno pabeigt šo darbu līdz gada beigām. Jautājums par pesticīdu klātbūtni produktos tiek skarts, arī gatavojot ES un ASV brīvās tirdzniecības līgumu, apliecināja Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks, kurš strādā starptautiskajā tirdzniecības komitejā un norādīja, ka ES nav gatava pazemināt savu drošības līmeni ķimikāliju lietojumā lauksaimniecībā.
Kamēr top jauni ziņojumi par glifosāta preparātiem, tajā skaitā raundapu, kamēr tiek pārvērtēts PVO ziņojums par šīm ķimikālijām kā iespējami kancerogēnām cilvēkiem, tikmēr, kā vēsta aģentūra “Reuters”, jau notiek tiesu procesi. Trīs fiziskā kaitējuma apdrošināšanas firmas ir iesniegušas prasības Delavēras Augstākajā tiesā ASV par populārā nezāļu nīdētāja raundapa kaitējumu cilvēku veselībai. Tiesas procesā tiek izskatīti konkrēti gadījumi, kad, iespējams, šis herbicīds ir veicinājis vēža paveida Nehodžkina limfomas attīstību. Prasību iesniedzēji norāda, ka “Monsanto” esot falsificējis datus un ilgstoši vadījis maldinošu informatīvo kampaņu.
Bet Latvijā pagaidām prioritāte ir veselīgs uzturs bez palielināta sāls un cukura daudzuma, kā arī kaitīgajām taukskābēm, bet par glifosātu atliekām pārtikas produktos neviens pat neieminas. Naudas pētījumiem nav, tāpēc nav arī problēmu.
Fakti
* Latvijā augu aizsardzības līdzekļu reģistrā šobrīd lietošanai mūsu valstī atļauts 41 preparāts, kas satur glifosātu.
* To ražotāji nav tikai raundapu ražojošā firma “Monsanto”. Teju katrs augu aizsardzības līdzekļu tirgotājs piedāvā iegādāties kādu glifosātu saturošu preparātu.
* 19 no preparātiem ir tā sauktajā 3. reģistrācijas klasē, proti, tos atļauts iegādāties un izmantot neprofesionāļiem – piemājas dārziņu īpašniekiem.
SODI
Sodi par pārkāpumiem
Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikts naudas sods par nepareizu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu:
* fiziskām personām – no 7 līdz 350 eiro un no 350 līdz 700 eiro, ja pārkāpumi izdarīti atkārtoti;
* juridiskajām personām – no 15 līdz 700 eiro (konfiscējot augu aizsardzības līdzekļus vai bez konfiskācijas) un 700 līdz 4300 eiro (konfiscējot augu aizsardzības līdzekļus vai bez konfiskācijas), ja pārkāpums izdarīts atkārtoti.
Ja redzat, ka tiek pārkāpti glifosātu lietošanas noteikumi, zvaniet Valsts augu aizsardzības dienestam pa uzticības tālruni 67550944.