Raunas “Kalna Ennēnos” ražo ziedu un lapu hidrolātu jeb ziedūdeni 0
Raunas novada Raunas pagasta “Kalna Ennēnos” Laura Kreišmane ražo ziedu un lapu hidrolātu jeb vienkāršāk – augu izvilkumus – ziedūdeni. Pasaulē to jau sen pazīst kā ēteriskās eļļas blakusproduktu, bet mūsdienās ziedūdeni ražo speciāli. Tad tas ir kvalitatīvāks.
To apliecina arī produkta un reizē uzņēmuma nosaukums – SIA “Dabba” – daba, kas ir mums apkārt – koki, pļavas, meži un cilvēka iekšējā daba.
Ziedūdeņi uz sejas
Ziedūdeņus izmanto kā sejas toniku, kas atjauno ķermeņa ādas Ph līmeni, mazina apsārtumu, uzlabo asinsriti, palīdzot veidoties jaunām, spirgtām šūnām, kā arī sagatavo ādu krēma uzklāšanai. Bērza lapu ūdeni var lietot arī matu kopšanai, kumelīšu ziedūdeni – acu kompresēm, pelašķu ziedūdeni – vīrieši pēc bārdas skūšanas, bet viršu ziedūdens izmantojams pirts procedūrās.
Laura uzskata, ka augi mūsu ziemeļu dabā, kur vairākumā gada valda tumšais laiks, pavasarī un vasarā paspēj uzkrāt milzīgu spēku un enerģiju. Viņa šo spēku, kas iegūts tikai no svaigiem un bioloģiski audzētiem augiem, ieliek pudelītēs. Pat izmantotais konservants ir sertificēts ekoprodukts – tas ir peptīds, kas izolēts no redīsa saknes.
Praktiski tas notiek tā: ražotnei katru dienu noteiktā laikā piegādā svaigus augus: piparmētras, viršus, kumelītes, bērzu lapas, pelašķus, aveņu lapas vīgriezes un ābolu sulu, tos liek destilatorā, lai tvaiks izvelk visas vērtīgās vielas un pēc tam atdzesēšanas procesā jau ir gatavs ziedūdens.
Tam atkarībā no izmantotā auga ir gan tonizējošas, gan uzmundrinošas, gan nomierinošas, gan attīrošas īpašības.
Iedvesma gūta ceļojumos
Laurai ir augstākā socioloģes izglītība, kādu laiku viņa strādājusi birojā, taču tas nav bijis aicinājums. Tad sākusi ceļot pa pasauli, arī strādāt dažādās valstīs un pētīt, kā vietējie izmanto to, kas viņiem ir. “Atgriezusies Latvijā, pa īstam sapratu, ka mēs taču neprotam vai varbūt negribam novērtēt mūsu dabas milzīgo bagātību un vērtību. Bija tobrīd ekonomiskās krīzes periods un man ienāca prātā ideja izmantot augu spēku,” atceras Laura.
Ražotne izveidota Lauras drauga Jāņa dzimtas īpašumā. Sākumam izmantoti personiskie līdzekļi, izpētes procesiem saņemts inkubatora finansējums, bet galvenais ir Hipotēku bankas atbalsts programmā jaunajiem uzņēmējiem. Lai uztaisītu kvalitatīvu un labu produktu, ieguldījumi vajadzīgi prāvi.
Maksā ne tikai iekārtas, bet arī sadarbība ar ekspertiem, ķīmiķiem, pat pārtikas tehnologiem, analīzes, sertificēšana, reklāma.
Dieva dāvana – konkurents
Kā ar konkurenci? Laura zina vēl tikai vienu uzņēmumu, kas Latvijā ražo kaut ko līdzīgu: “”Dabbas” ziedūdeņi atšķiras ar to, ka mēs izmantojam tikai Latvijas augus un pagaidām neviens cits neko neražo, piemēram, no vīgriezēm. Mēs arī sākumā eksperimentējām ar visu, ko vien savācām, nu, vismaz ar 50 zināmiem augiem. Process ir ilgs. Tā tikai šķiet, ka noplūksim jebko smaržīgu vai aromātisku un jauns ziedūdens gatavs. Beigās diemžēl var nebūt ne patīkamas smaržas, ne sastāvā saglabājušos vērtīgo vielu.”
Lauras draugs Jānis, kas audzē gan dažādus augus, gan palīdz ražošanā, atzīst, ka konkurence bijusi kā Dieva dāvana: “Mēs domājām, ko, kā darīt, un pēkšņi sapratām, ko konkurents dara aplami. Respektīvi, mācījāmies no citu kļūdām, lai paceltu savu latiņu ļoti augstu. Konkurence lika rūpīgāk un nopietnāk piestrādāt arī pie dizaina lietām.”
Laura piekrīt, ka arī katra kļūda kaut ko maksā, bet reizē daudz iemāca: “Galvenais, ja patīk pašam sava ideja, ja ej ar atvērtu sirdi, tad arī palīdzība un veiksme uzrodas it kā pašas no sevis. Iespējams, ka tās ir arī valsts krīzes sekas – un ne tikai es, arī daudzi citi ir sapratuši, ka nu ir beidzot katrs var darīt un sākt to, kas patīk. Es esmu apmierināta ar to, cik tālu jau esmu tikusi, taču darāmā, protams, vēl pietiekami. Apstāties noteikti nedrīkst, jādomā uz priekšu.”
Laura kopš 2011. gada darbojas arī Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatorā: “Inkubatorā jauno ideju autoriem tiek dota iespēja izpētīt pašiem sevi un savu projektu rūpīgāk, jo, gatavojoties uzņemšanas komisijas sēdei, nepieciešams sagatavot atbildes uz virkni jautājumu, kas ļauj savu plānoto biznesu ieraudzīt no nedaudz cita aspekta. No pieredzes varu teikt, ka, darbojoties inkubatorā, esmu ieguvusi gan finansiālu atbalstu nozīmīgu projektu īstenošanai, gan iespēju iesaistīties izglītojošos un informatīvos pasākumos, par kuriem rūpējas inkubatora komanda. Ir pagājis pusgads, kopš esam tirgū, un joprojām sevi uzskatām par jaunu uzņēmumu, kuram vēl daudz kas priekšā. Ceļš līdz atdevei ir bijis diezgan ilgs, un tagad esmu laimīga, ka produkciju jau pazīst un pieprasa dabiskās kosmētikas cienītāji.”
Viedoklis
Agrita Vagoliņa, Hipotēku bankas Valmieras filiāles vadītāja: “Laura Kreišmane ir ļoti mērķtiecīga un uz inovācijām vērsta jaunā uzņēmēja. Viņas darba pieredze Latvijā, Kanādā, Jaunzēlandē ir devusi lielu pievienoto vērtību patlaban sāktajam veiksmīgajam biznesam, jo dabas materiāls Latvijā patiešām pagaidām tiek ļoti maz izmantots. Līdz ar to tas nav arī novērtēts, un tādēļ “Dabbas” produkti ir jāprezentē ne tikai mūsu valstī. Domāju, ka drīzumā ārvalstu tirgus tiks apgūts. Finansējumu Laurai piešķīrām bez šaubīšanās, jo sapratām jau idejas izvērtēšanas gaitā un šodien neesam vīlušies: šis bizness ir pārdomāts, vērsts uz peļņu un attīstību. Lai paplašinātos, Laura jau sākusi sarunas arī par citu mūsu bankas piedāvāto programmu atbalstu izmantošanu.”
Veiksmes formula Starts * 2010. gada beigās ziedu hidrolāta jeb ziedūdens ražošanā veikti eksperimenti ar aptuveni 50 Latvijas augiem Izaugsme * 2011. gadā nodibināts uzņēmums SIA “Dabba” * sākta sadarbība ar Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatoru * no Hipotēku bankas starta programmā saņemts aizdevums 10 tūkstoši latu * 2012. gada decembrī “Dabbas” produkti sāk parādīties tirgū. Vieta * piedāvājumā ir astoņu veidu bioloģiskie ziedūdeņi skaistumkopšanas procedūrām * eksperimenti turpinās sadarbībā ar zinātniekiem un ekoloģisko produktu veikaliem |