Rasisms, iebiedēšana un seksuāla vardarbība pret nepilngadīgajiem – “McDonald’s” apsūdz toksiskas darba kultūras veidošanā 41
“McDonalds” ir apsūdzēts toksiskas darba kultūras veidošanā, kas ietver seksuālu vardarbību, uzmākšanos, rasismu un iebiedēšanu, vairāk nekā 100 pašreizējiem un neseniem Apvienotās Karalistes darbiniekiem. Strādnieki no ātrās ēdināšanas ķēdes, daži pat 17 gadus veci, “BBC” stāstīja, ka viņi tiek apčamdīti un vajāti gandrīz regulāri.
Izmeklēšanas rezultātā Apvienotās Karalistes vienlīdzības uzraugs ir izveidojis jaunu e-pasta uzticības tālruni darbiniekiem, piebilstot, ka atklājumi viņu satrauc.
Kāds pusaugu darbiniece Češīrā apgalvoja, ka 20 gadus vecāks kolēģis raidīja pret viņu rasistiskus apvainojumus un teica, ka vēlas ar viņu radīt “melnbaltu” mazuli.
Tikmēr tika ziņots, ka Hempšīras filiāles menedžeris piedāvāja 16 gadus vecam strādniekam veikt seksuālas darbības apmaiņā pret veipiem.
Kāda pašreizējā darbiniece Notingemā apgalvoja, ka vīriešu kolēģi viņu uzskatīja par “svaigu gaļu”, savukārt citi teica, ka vadītāji piespieda viņus valkāt pārāk šauru formas tērpu.
Viena bijusī strādniece Emīlija (22 gadi) teica: “Tā ir, ka, strādājot McDonald’s, jūs vajās.” Viņa pameta savu filiāli Braitonā pagājušajā gadā pēc tam, kad kāds vīrietis, kuram bija 60 gadu, seksuāli glāstīja viņas matus, liekot viņai justies neērti.
McDonald’s Apvienotajā Karalistē nodarbina vairāk nekā 170 000 cilvēku 1450 restorānos. Uzņēmumā nodarbināti vieni no jaunākajiem darbiniekiem valstī,
Tie, kas runāja, teica, ka biežāk nekā parasti augstākā līmeņa vadītāji nav rīkojušies pēc darbinieku sūdzībām. Viens darbinieks “BBC” teica: “Es domāju, ka viņi vispār nedomā par saviem darbiniekiem.”
Cita 16 gadus veca strādniece Šelbija, kurš pagājušajā gadā pameta Berkšīras restorānu, sacīja, ka vecāki kolēģi vīrieši “apčamda” sievietes. Viņa piebilda: “Katrā maiņā, kurā es strādāju, saņēmu vismaz vienu komentāru, vai arī kāds mani noglāstīja ar roku, satvēra manu dibenu vai gurnus. ”
17 gadus vecā Činjēra, kas strādā filiālē Češīrā, žurnālistiem stāstīja, ka viņai seksuāli un rasistiski uzmācies kāds daudz vecāks kolēģis – vīrietis. Viņa to pastāstījusi kādai darbiniecei, kura viņai lika to ignorēt un atgriezties darbā. Taču pēc mēnešiem ilgas uzmākšanās viņas patēvs rakstīja franšīzei, uzņēmuma galvenajam birojam un policijai, kā rezultātā vīrietis tika atlaists.
Viens Oksfordšīras strādnieks, kurš cēlies no Indijas, apgalvoja, ka darbinieki runāja “nelabvēlīgi”, kāds apkalpes loceklis nosauca kolēģi no Pakistānas par teroristu.
Tiek ziņots, ka vienā filiālē Ziemeļīrijā bijis gonorejas uzliesmojums, jo tur pastāvēja seksuālas attiecības starp komandas locekļiem.
Sūdzības tiek saņemtas tikai dažus mēnešus pēc tam, kad ķēde parakstīja juridisku vienošanos ar līdztiesības uzraudzības institūciju, jo pastāv bažas par to, kā tā izskatīja Apvienotās Karalistes darbinieku sūdzības par seksuālu uzmākšanos. Tā februārī noslēdza juridiski saistošu vienošanos ar Līdztiesības un cilvēktiesību komisiju (EHRC), kas nozīmē, ka restorānu grupai bija jāapņemas veikt vairākus pasākumus, lai labāk aizsargātu darbiniekus.
Tolaik nebija zināms patiesais sūdzību apjoms par seksuālu uzmākšanos “McDonalds”, taču 2019. gadā tika vēstīts, ka Apvienotajā Karalistē ir ziņots par vairāk nekā 1000 gadījumiem.
“McDonald’s” Apvienotās Karalistes un Īrijas izpilddirektors Alisters Makrovs sacīja, ka uzņēmumā nav uzmākšanās, ļaunprātīgas izmantošanas vai diskriminācijas. Viņš atvainojās par pretenzijām un atzina, ka ir bijuši tikai noteikti izņēmuma gadījumi.
Makrovs piebilda: “Šā gada februārī “McDonald’s” Apvienotajā Karalistē kopā ar Vienlīdzības un cilvēktiesību komisiju apņēmās ievērot nulles tolerances pieeju jebkāda veida uzmākšanās gadījumiem. Mērķis ir visiem mūsu darbiniekiem piedāvāt visaugstāko iespējamo darba vietas aizsardzības līmeni.”
“McDonald’s” ir apņēmies veikt uzlabojumus, lai rādītu piemēru citiem viesmīlības nozarē un citur: “Katrs darba devējs neatkarīgi no tā, cik liels vai mazs ir, ir atbildīgs par sava darbaspēka aizsardzību. Mēs esam apņēmības pilni turpināt cīnīties pret nelikumīgu uzmākšanos darba vietās.”