Rakstnieku savienība aicina neapstiprināt izglītības standartu ar samazinātu literatūras stundu skaitu 4
Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) priekšsēdētājs Arno Jundze izsūtījis atklāto vēstuli Saeimai, Ministru kabinetam, Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), Kultūras ministrijai, kā arī Saeimā ievēlētajām partijām, paužot LRS satraukumu IZM plānu samazināt literatūras un latviešu valodas stundu skaitu skolās.
Literatūras stundu samazinājums iecerēts jaunajā pamatizglītības standartā un ietverts projektā VSS-1039 “Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem”.
“Piekrītam Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas paustajam viedoklim, ka literatūras un latviešu valodas stundu samazināšana uz jaunu priekšmetu ieviešanas rēķina nav iespējama. To apjoms jāsaglabā līdzšinējā apmērā,” norādīts vēstulē.
LRS uzsver, ka skolu programmā tiek izmantoti Latvijas rakstnieku radītie darbi, tomēr dialogs starp skolu un autoriem atrodas zemā līmenī, un arī lēmumi par iespējamo literatūras stundu samazinājumu pieņemti, ignorējot LRS, kas ir lielākā Latvijas profesionālā nevalstiskā autoru organizācija literatūras jomā.
“Sociālajos tīklos un masu medijos notiek mēģinājums trivializēt situāciju, paužot atbalstu tam vai citam izglītības standarta modelim, tomēr latviešu valodas jautājums nav triviāls pēc būtības. Tas ir Latvijas valsts nākotnes jautājums. Laikā, kad profesionāli pētnieki daudzviet pasaulē runā par funkcionālo analfabētismu, kas izpaužas kā jaunās paaudzes prasme izlasīt vārdus, nesaprot to jēgu, ir visai dīvaini vērot, ka jaunajos izglītības standartos notiek mēģinājums samazināt to stundu skaitu, kas bērnus un jauniešus pievērš lasīšanai, attīstot viņu domāšanu un valodu,” norāda Jundze.
LRS priekšsēdētājs uzsver, ka no vienas puses tiek pausts satraukums par informācijas kara un viltus ziņu iespējamajām postošajām ietekmēm, no otras puses – samazinātas Latvijas jauniešu izredzes darba tirgū un iespējas neapmaldīties pseidoinformācijas gūzmā.
“Lai nepieņemtu lēmumus, kas nākotnē var apdraudēt latviešu valodas un Latvijas valsts pozīcijas, aicinām aizejošās un jaunievēlētās Saeimas deputātus, vecās un topošās valdības ministrus steigā neapstiprināt nekādus ar izglītības standartu saistītus dokumentus, kamēr tajos netiks nodrošināta latviešu valodas un literatūras stundu pietiekama kvantitāte un kvalitāte, bet Latvijas izglītības sistēma neizveidos stabilas un profesionālas lasīšanas popularizēšanas programmas,” aicina vēstules autori.