Rajevskis par “Telia” interesēm LMT un TET attīstībā: “Viņiem īstenībā ir nospļauties par to, kas notiek šeit Latvijā” 34
“Viņam ir interese pelnīt šajā gadījumā, jo viņiem, protams, ir interese attīstīties Zviedrijā, kur ir viņu dzimtene. Viņiem interesē, kas notiek Stokholmas biržā, kur tiek kotēta “Telia”. Līdz ar to viņiem īstenībā pa lielam ir pilnīgi nospļauties par to, kas notiek šeit Latvijā,” tā TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” savu komentāru par turpmāko telekomunikācijas uzņēmumu “LMT” un “Tet” attīstību, kuru akcionāri ir gan Latvijas valdība, gan Zviedrijas uzņēmums “Telia”, iesāka paust politologs, sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzdibinātājs Filips Rajevskis.
“Viņiem [Telia] ir svarīgi, lai būtu dividenžu plūsma, lai viņi var saviem akcionāriem noreportēt, ka šeit ir labs uzņēmums, kur mēs labi pelnām. Es domāju, ka viņu intereses nav šīs ārējās intereses, par ko mēs runājam. Un te ir tas moments – ir divi veidi, kā tu vari vairāk nopelnīt: pacelt cenu vai paplašināt biznesu,” uzskata politologs Rajevskis. Turklāt jāņem vērā, ka šobrīd Latvijā nav tik daudz tās vietas, kur to biznesu paplašināt.
“Bizness ir jau diezgan tādā attīstības stadijā, ka viņi Latvijā ir sasnieguši griestus. Nedomāju, ka “Telia” interesēs būs, ka mēs te tagad Zviedrijā izdomāsim un tagad te investēsim, lai viņi iet ārā ārpus Latvijas, pelna… Nē! Viņus interesē nopelnīt šeit, bet ārā ies tie, kas ir no Zviedrijas, Somijas – savējie, jo viņi tiem uzticas vairāk, jo viņi tur paši ir uz vietas,” pārliecināts ir Rajevskis, runājot par “Telia” plāniem kā vienam no akcionāriem Latvijas uzņēmumos “LMT” un “Tet”.
“Atcerēsimies, ka “Telia” arī ir akcionāri – zviedru valsts. Līdz ar to šajā gadījumā es domāju, ka te ir tā lielā atšķirība – kā pelnīt? Paceļot cenu vai paplašinot biznesu? Mēs – Latvijas valsts – gribam paplašināt biznesu, bet zviedri grib paaugstināt cenu, lai vienkārši būtu lielāka dividenžu plūsma. Tieši tas ir tas jautājums,” sacīja politologs, sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzdibinātājs Rajevskis TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs”.
Jau vēstīts, ka ka valdība otrdien, 16.jūlijā, slēgtā sēdē vienojās par tālākajiem scenārijiem sarunās ar “Tet” un LMT otru akcionāru – “Telia”. Valdība esot iezīmējusi turpmākos rīcības virzienu, kas būs jāpārrunā ar “Telia”, un devusi mandātu Ekonomikas ministrijai (EM) veikt šīs sarunas, ziņoja LETA.
Valainis iepriekš norādīja, ka plānots virzīties tajos scenārijos, kuri veicina valsts lomu uzņēmumos, kā arī attīsta uzņēmumu konkurētspēju starptautiskajos tirgos. EM līdz 15.oktobrim jāsagatavo ziņojums valdībā ar šo sarunu rezultātiem, tostarp ar informāciju, par ko abi akcionāri vienojušies, kā arī par to, kāds varētu būt tālākais šo uzņēmumu ceļš.
“Tet” koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 295,753 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 9,5% mazāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa samazinājās par 40,1% – līdz 15,226 miljoniem eiro. Vienlaikus pašas “Tet” apgrozījums 2023.gadā bija 187,204 miljoni eiro, kas ir par 19,1% mazāk nekā 2022.gadā, bet kompānijas peļņa samazinājās par 21,1% un bija 18,987 miljoni eiro.
Tikmēr LMT koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 310,269 miljonu eiro apgrozījumu, kas bija par 6,7% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga par 0,6% un bija 32,069 miljoni eiro. Koncerna māteskompānijas apgrozījums 2023.gadā bija 175,062 miljoni eiro, kas ir par 5,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 20,6% un bija 34,864 miljoni eiro.
Valstij SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor”” (“Possessor”) personā pieder 51% “Tet” daļu, bet “Telia” meitasuzņēmumam “Tilts Communications” – 49% “Tet” daļu. Savukārt LMT kapitālā kopumā 49% pieder “Telia” un tās meitaskompānijai “Sonera Holding”, 28% – Latvijas valstij caur Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (23%) un “Possessor” (5%), bet vēl 23% LMT daļu pieder “Tet”.
Pilnu TV24 raidījumu “Nacionālo interešu klubs” variet skatīties video šeit: