Rajevs norāda uz problēmām saistībā ar Ukrainas uzņemšanu NATO: “Zelenska plānam ir tikai viena problēma – viens vienīgs “burvju vārds”” 0
Vairākas NATO dalībvalstis atbalstījušas Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska ierosināto “uzvaras plānu”, atsaucoties uz avotiem, pagājušā nedēļā ziņoja aģentūra “Bloomberg”. Daži Ukrainas sabiedrotie cita starpā atbalstījuši arī Ukrainas drīzu uzņemšanu NATO, lai to izmantotu kā potenciālu spiediena sviru uz Kremli.
Tajā pašā laikā aliansē joprojām pastāv domstarpības, tostarp starp ietekmīgākajām dalībvalstīm. “Par Ukrainas uzaicināšanu pievienoties NATO – visi pasaka “jā”, bet problēma ir ar vārdu “nekavējoties”, arī pats Zelenskis izcēlis šo vienu burvju vārdu “tagad”!” tā TV24 raidījumā “Par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu” sprieda Igors Rajevs, NBS rezerves pulkvedis.
Rajevs raidījumā norādīja, ka lielākās problēmas ir tieši ar uzņemšanu steidzamības kārtā: “Mēs redzam, ka tas ir pirmais un vislielākais klupšanas akmens. Ja Ukrainas uzaicināšana NATO neīstenojas dzīvē, tad principā no visiem pārējiem četriem Zelenska piedāvātajiem punktiem ir ļoti maz jēgas. Kā ukraiņiem izdosies panākt to, lai tas “nekavējoties” notiktu, nav nekādas receptes”.
“Mēs Saeimā, gaidot Krimas platformas konferenci, pieņēmām paziņojumu par atbalstu Ukrainai un Latvijas pozīciju šajā jautājumā. Es teikšu tā: pārsteidzošā kārtā mums bija diezgan ilgas un asas diskusijas par šo jautājumu. Bija dažādi viedokļi, īpaši, ņemot vērā to, kā apspriedām līdzīgus jautājumus pirms tam, tad toreiz šī vienotība daudz dažādu partiju starpā bija lielāka. Acīmredzot, gaidot ASV prezidenta vēlēšanas, politiskie viedokļi sāk šķobīties,” politisko fonu rezumē Rajevs.
Zelenska uzvaras plāns ietver piecus punktus un trīs slepenus pielikumus
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien parlamentā prezentējis savu uzvaras plānu kara izbeigšanai, un tas ietver piecus punktus un trīs slepenus pielikumus.
Saskaņā ar Zelenska sacīto miera plāna īstenošana ir atkarīga no Ukrainas partneriem, nevis no Krievijas. Prezidents uzsvēra, ka Krievija necenšas panākt taisnīgu mieru, un agresorvalsts diktators Vladimirs Putins ir sajucis prātā un vēlas karu, personīgi viņš nemainīsies, viņš ir kurls pret visiem citiem.
Pēc Zelenska domām, Ukrainai un tās partneriem kopīgiem spēkiem jāmaina apstākļi, lai karš beigtos, lai Krievija tiktu piespiesta pieņemt mieru.
“Pirmais punkts (un ļoti svarīgs) ir uzaicinājums NATO. Tagad,” sacīja Zelenskis, norādot, ka tas uzskatāmi parādītu, kā partneri redz Ukrainas vietu drošības arhitektūrā.
Plāna otrais punkts ir aizsardzība, tā ir neatgriezeniska Ukrainas aizsardzības stiprināšana un kara pagriešana atpakaļ pret Krieviju, tai skaitā kara atgriešana ienaidnieka teritorijā. Šim punktam ir slepens pielikums, pavēstīja Zelenskis.
Trešais punkts ir Krievijas agresijas atturēšana. Arī tam ir slepens pielikums, kuram ir pieeja ASV, Lielbritānijas un Itālijas vadītājiem. Ukraina ierosina savā teritorijā izvietot ar kodolieročiem nesaistītu atturēšanas līdzekļu kopumu pret Krievijas turpmāko agresiju.
Ceturtais punkts ir Ukrainas stratēģiskais un ekonomiskais potenciāls. Arī tam ir slepens pielikums, kas nodots ASV un Eiropas Savienībai (ES). Šis punkts paredz vienošanos ar partneriem.
Piektais punkts attiecas uz pēckara periodu. Tas paredz Ukrainas pieredzes izmantošanu Eiropas aizsardzībai. Kijiva ierosina pēc kara ASV militāro kontingentu Eiropā aizstāt ar Ukrainas armiju, sacīja Zelenskis.
Prezidenta runu parlamentā klausījās Ukrainas valdības locekļi, drošības spēku pārstāvji, kā arī diplomāti. Pēc sēdes prezidentam paredzēta tikšanās ar parlamenta vadību un parlamenta frakciju un grupu vadītājiem.