Rajevs: “Nesaprotu, kā Ukrainas armija karo ar tik daudz un atšķirīgām ieroču sistēmām? Ar tādu izaicinājumu visdrīzāk pat ASV netiktu galā” 111
“Es vispār nesaprotu, kā Ukrainas armija karo ar tik daudz un atšķirīgām ieroču sistēmām – kā viņi tās uztur un kā tās darbojas, to es nesaprotu,” tā atzina NBS rezerves pulkvedis un 14.Saeimas deputāts (frakcijām nepiederošs) Igors Rajevs TV24 raidījumā “Par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu”, komentējot izskanējušo ziņu par to, ka Zviedrijas aizsardzības ministrs Pols Junsons 28.maijā lūdza Zviedrijai atlikt plānus nosūtīt Ukrainai iznīcinātājus “Jas Gripen”, piebilstot, ka tagad galvenā uzmanība pievērsta ASV iznīcinātājiem F-16.
“Tas ir nenormāli liels izaicinājums, ar kuru pat ASV armija visdrīzāk netiktu galā,” norādīja Rajevs, vērtējot ukraiņu spējas darboties ar atšķirīgām ieroču sistēmām. Ja mēs ejam uz lidmašīnām, tad tajās ir daudz komplicētāka platforma nekā tankam, kuru apkope, remonts un uzturēšana prasa būtiski vairāk laika, tās prasa arī augstākas klases mehāniķus un inženierus. Un tas nav nekāds vienkāršais uzdevums,” skaidroja NBS rezerves pulkvedis TV24 raidījumā.
Turklāt pāreja no “Krievijas postpadomju savienības lidmašīnām” uz F-16 iznīcinātājiem pats par sevi uzskatāms par izaicinājumu. “Tas ir mazāks izaicinājums pilotiem, jo pilotus apmācīt būtu samērā vienkāršs uzdevums. Pirmie piloti jau tūlīt būs atpakaļ, kā mēs sapratām,” sacīja Rajevs par ukraiņu pilotu apmācībām lidojumiem ar F-16 iznīcinātājiem. “Kā man viens analītiķis pateica: viss, ko dara piloti, viņi tikai salauž lidmašīnas! Bet visu, ko dara mehāniķi, viņi panāk to, lai tās lidmašīnas lidotu un pildītu savus kaujas uzdevumus,” piebilda viņš.
Tieši tāpēc tā visa ir “ļoti sarežģīta, komplicēta lieta”, pārliecināts ir Rajevs. “Ja Zviedrija atdotu 100 lidmašīnas [iznīcinātājus “Jas Gripen”], tad par to varētu padomāt. Es domāju, ka tas skaits, ko Zviedrija ir piedāvājusi, ir būtiski zemāks par 100. Tāpēc tas ir pareizs lēmums! Un tas pat ir ļoti labi, ka Ukraina tādā situācijā ir spējīga atteikties no ekipējuma. Ja mēs saskaitām, cik daudz viņiem ir dažādu tipu tanku, artilērijas sistēmu un kaujas mašīnu, tad jebkuram komandierim, kurš atbild par savu vienību, šo mašīnu uzturēšana un remonts ir vienkārši viena nepārejoša galvassāpe!” komentēja NBS rezerves pulkvedis Rajevs TV24 raidījumā.
Jau vēstīts, ka Zviedrija lūgta atlikt plānus nosūtīt Ukrainai iznīcinātājus “Jas Gripen”, tā otrdien, 28.maijā, paziņoja Zviedrijas aizsardzības ministrs Pols Junsons, piebilstot, ka tagad galvenā uzmanība pievērsta ASV iznīcinātājiem F-16.
Zviedrijas paziņojums izskanēja pēc intensīvām sarunām starp pretgaisa aizsardzības koalīcijas locekļiem, kas palīdz Ukrainai gan ar lidmašīnām, gan pretgaisa aizsardzības sistēmām. “Pārējās valstis, kas vada koalīciju, mudinājušas mūs nogaidīt ar “Gripen” sistēmu. Tas saistīts ar to, ka šobrīd galvenā uzmanība pievērsta F-16 sistēmas ieviešanai,” paziņoja Junsons.
Beļģija, Nīderlande, Dānija un Norvēģija jau ir paziņojušas par savu nodomu nosūtīt Ukrainai iznīcinātājus F-16. Paredzams, ka pirmās lidmašīnas tiks piegādātas vēl šogad. “Mēs nekādā gadījumā neizslēdzam, ka nākotnē tas varētu kļūt aktuāli, taču šobrīd Ukrainas puse koncentrējas uz F-16 programmas īstenošanu,” sacīja Zviedrijas aizsardzības ministrs.
Zviedrijas opozīcija ir pieprasījusi, lai valsts principā nekavējoties piegādātu Ukrainai “Gripen”, taču tagad par to nevar būt ne runas.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis otrdien oficiālā vizītē apmeklēja Beļģiju, lai parakstītu divpusēju drošības līgumu, kas paredz 30 ASV ražotu iznīcinātāju F-16 piegādi Ukrainai ar nosacījumu, ka tie tiks izmantoti tikai Ukrainas teritorijā.
Beļģija šogad arī sniegs Ukrainai militāro palīdzību vismaz 977 miljonu eiro apmērā, paziņoja Zelenskis.
Plašāk skatieties pievienotajā video!
Pilnu raidījumu “Par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu” skatieties TV24 ēterā sestdien, 1.jūnijā, pl.19:00!