Raiņa Tadenavai jauns veidols 0
Aizvadītās nedēļas nogalē apmeklētājiem durvis vēra atjaunotais Raiņa muzejs “Tadenava” Jēkabpils novada Dunavas pagastā.
Pārmaiņas piedzīvojusi gan ēka, gan tās iekārtojums. Tā kā šī ir Raiņa dzimtā māja, kur viņš pavadījis pirmos trīsarpus gadus, jaunajā ekspozīcijā īpaši izcelta Saule, kas daudzkārt pieminēta dzejnieka daiļradē. Muzejnieki to veidojuši kopā ar dzejnieci Inesi Zanderi un dizaina biroju “H2E”, bet tehniskos darbus veikusi VAS “Valsts nekustamie īpašumi” Eiropas Kultūras un dabas mantojuma saglabāšanas un atjaunināšanas programmas ietvaros.
“Jaunā ekspozīcija ir veidota kā spēle, caur kuru iepazīt Raiņa dzīvi un daiļradi no bērnības mājām un skolām līdz pašai Rīgai. Pilnībā esam atteikušies no modernajām tehnoloģijām, skārienjutīgiem informācijas nesējiem. Vienīgais vidutājs starp apmeklētāju un ekspozīciju ir neliela koka lodīte, kas, ienākot Raiņa mājās, būs jāpaņem rokā un tālāk jāseko aicinājumam piedalīties izzinošās spēlēs, kurās rodama atsauce Raiņa bērnībā, literārajā mantojumā un dzīves telpā, kur liela nozīme bija viņa tēvam, mātei un māsai. Proti, šī lodīte palīdzēs labāk saprast ekspozīciju,” atklāj Raiņa muzeja vadītāja Agnese Timofejeva.
Viņa novērojusi, ka jau pirmajās dienās pēc muzeja atklāšanas lodīte īpaši sajūsminot bērnus, kuri pēc ekspozīcijas apmeklējuma negribot to vairs laist no rokām ārā.
Ievērojamu literātu muzejos pierasts redzēt senas mēbeles, grāmatām piekrautus plauktus, rakstāmlietas, turpretī Tadenavā vienīgais autentiskais eksponāts ir kristāmtrauks no Kaldabruņas luterāņu baznīcas, kurā kristīts Rainis.
Tagad pēc restaurācijas muzeja kompleksā ir apskatāma pusmuižas dzīvojamā māja, kas celta 19. gs. 60. gados – Raiņa tēva Krišjāņa Pliekšāna saimniekošanas laikā, šķūnis, pirts un apmeklētāju uzņemšanas centrs – 20. gs. 20. gados izveidotās jaunsaimniecības “Dāboliņi” dzīvojamā māja.
Dodoties uz Tadenavu, jāiegriežas arī netālu esošajās Varslavānu mājās, kur pirtiņas vietā Eglaines upes krastā uzstādīts piemiņas akmens ar uzrakstu “Šeit dzimis Rainis” un iestādīts ozols un liepa dzejnieka vecāku piemiņai. Raiņa muzejs “Tadenava” apmeklētājiem atvērts plkst. 10 – 17 līdz 31. oktobrim, izņemot pirmdienas un otrdienas.