Raiņa istabas turēs aiz atslēgas 0
Jau dienu pēc Raiņa un Aspazijas muzeja aplaupīšanas izdevies atrast iespējamo zagli ar visiem eksponātiem.
“Mēs neticējām, ka tas var tik laimīgi beigties. Tā ir fantastiska veiksme,” par policijas operatīvo rīcību un kāda vīrieša vērību, palīdzot atgūt vasaras saulgriežos no muzeja nozagtos vērtīgos eksponātus, saka Raiņa un Aspazijas vasarnīcas galvenā speciāliste Astrīda Cīrule.
Jau dienu pēc kādreiz Rainim piederējušo priekšmetu nozagšanas no abu klasiķu vasarnīcas Jūrmalā policija notvērusi iespējamo zagli kādā Rīgas hostelī. Turpat atradušās arī nozagtās Raiņa rakstāmlietas – tintnīca, spalvaskāts un rakstāmmašīna, kas aizturētajam atsavinātas un pēc izmeklēšanas darbību veikšanas tiks nodotas atpakaļ muzejam.
Kā informē Valsts policijas (VP) pārstāve Gita Gžibovska, sākot nozieguma izmeklēšanu, VP ieguva videonovērošanas kameru ierakstus, kuros redzams zaglis, izplatīja vaininieka foto un aicināja sabiedrības palīdzību garnadža meklēšanā. Jau drīz vien pēc informācijas parādīšanās medijos, 22. jūnija pēcpusdienā, likumsargi saņēma informāciju no kāda Rīgas hosteļa darbinieka par to, ka līdzīgs vīrietis videonovērošanas kamerās redzamajam esot apmeties konkrētajā hostelī. Ierodoties norādītajā vietā, aizdomās par zādzības izdarīšanu aizturēts 1983. gadā dzimis vīrietis. Istabā, kurā vīrietis bija apmeties, atrasti un atsavināti arī visi nozagtie eksponāti. Vīrietis patlaban ir apcietināts, taču savu vainu nodarītajā neatzīst. Viņš jau iepriekš vairākas reizes sodīts par mantiskiem noziegumiem, tostarp zādzībām. Par notikušo sākts kriminālprocess, un vainīgajam draud brīvības atņemšana līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.
Muzeja pārstāve A. Cīrule skaidro, ka visām trim Raiņa un Aspazijas vasarnīcas ēkām esot viens uzraugs, kas telpas uzmana videonovērošanas kamerās, sēžot kasē vai vadot ekskursijas. Atsevišķu cilvēku, kas dežurētu muzeja telpās, neesot. “Todien gatavojāmies ielīgošanas pasākumam dārzā, muzeja pēdējā darba laika stundā apmeklētāju vairs nebija. Visi bijām ļoti aizņemti ar galdu klāšanu, vainagu vīšanu un orientējāmies uz gaidāmo pasākumu, tāpēc uz mirkli šīm aktivitātēm bija piesaistīts arī uzraugs. Tik tiešām nebija tā, ka, neatejot no durvīm, kāds dežurētu pie muzeja durvīm. Liktenīgā kārtā, izmantojot šo situāciju, zaglim izdevās paslīdēt mums garām nepamanītam,” skaidro Cīrule. Zādzība tika izdarīta kādā no vasarnīcas otrajā stāvā iekārtotajām istabām. Zaglis pamanījies atāķēt durvju barjeriņu un ieiet istabā, kur apmeklētājiem ieeja aizliegta. Tur viņš arī piesavinājies vērtīgos eksponātus, tos vienkārši sakrāmējot somā.
Muzeja pārstāve stāsta, ka eksponāti nav apdrošināti, jo tam nepietiek līdzekļu. “Labāk ieguldīt naudu muzeja nodrošinājumā, lai eksponātus nosargātu, jo, lai par kādu summu mēs šīs lietas apdrošinātu, materiālā kompensācija tik un tā neatsvērtu zaudēto priekšmetu memoriālo vērtību,” uzskata A. Cīrule.
Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte norāda, ka līdz šim muzeju apmeklētājiem dota visai liela pārvietošanās brīvība: “Diemžēl, lai izvairītos no līdzīgiem gadījumiem nākotnē, nāksies ieviest striktākus ierobežojumus.” Jau nolemts, ka turpmāk otrā stāva telpas būs slēgtas un tajās varēs ieiet tikai kopā ar ekskursiju vadītāju.
Jāatgādina, ka 2011. gadā Jaunalūksnes pagastā no Bejas novadpētniecības centra muzeja tika nozagtas veclaicīgas monētas, ordeņi un citas lietas. Pirms astoņiem gadiem no garnadžiem vairākkārt cieta Vaiņodes muzejs. Bet 2001. gadā tika apzagts arī Eduarda Smiļģa Teātra muzejs.