Eduards Smiļģis Ulda lomā Raiņa “Pūt, vējiņi” iestudējumā. 1914. gads.
Eduards Smiļģis Ulda lomā Raiņa “Pūt, vējiņi” iestudējumā. 1914. gads.
Attēls no Eduarda SMiļģa teātra muzeja

LAIKMETA HRONIKA 2

Latviešu prese par Raiņa lugu iestudējumiem

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
Kokteilis
“Turēšos savu puisīšu dēļ, tā man ir lielākā dāvana…” Dziedātājs Roberts Ošiņš pāragri pavadījis mūžībā sievu
“Viņa orku valodā rupji nolamāja mani un teica, lai vācos ārā!” Latviete piedzīvo nepatīkamu pieredzi “Multilukss” veikalā
Lasīt citas ziņas

“Jaunā Dienas Lapa” par “Uguns un nakts” pirmizrādi 1911. gada 26. janvārī: “Ilgi un pēdējā laikā jau ar bažām gaidītā pirmizrāde beidzot notika, un latviešu māksla nu ir ar vienu lielu notikumu bagātāka. Izrādei bija svinīgs raksturs un dziļi jūsmīgs iespaids. Pirms izrādes dažu labu baidīja tās domas, ka tikai viss raibais inscenējums, visas tās dziesmas, dejas, mūzika, gaismas efekti utt. nenomāc paša darba lielo un brīnumaino dzeju, ka tikai izrāde nav kaut kas kinematogrāfisks. Šīs bažas izrādījās pilnīgi par nepamatotām. (..) Slavējami Kaktiņa lielie panākumi Lāčplēša lomā. Tas nebija vairs spēlēts, bet bija īsts latviešu teiku varonis. Pirmizrādes publika, tā likās, bija inteliģenta, kaut arī no skata vienkārša un nepiederēja pie mūsu turīgajām aprindām.” (1911. gada 27. janvārī)

“Rīgas Avīze” par “Uguni un nakti”: “Šī luga bez dramatiskas vienības. Tur sakopoti dažādi skati bez vajadzīgās iekšējās saites. Neviens raksturs tur nav skaidri un konsekventi izvests cauri, bet bieži pārvēršas par ko pilnīgi pretēju. Visai lugai nav nekādas skaidras idejas. Nedz tur caurvesta cīņa starp gaismu un tumsu, nedz starp labu un ļaunu, nedz starp Vāciešiem un Latviešiem, nedz starp brīvību un nebrīvību, nedz starp strādniekiem un kapitālistiem, bet iz katras no šīm idejām ņemts mazumiņš, un viss nepārstrādāts savārstīts kopā.” (1911. gada 1. februārī)

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jaunā Dienas Lapa” par “Zelta zirga” pirmiestudējumu 1909. gada 26. decembrī: “Abas Ziemassvētku izrādes bija pievilkušas tik daudz mazo un lielo skatītāju, ka daudziem vajadzēja atgriezties mājās biļetes nedabūjušiem. Lai pēc iespējas vairāk skatītāju varētu noskatīties skaisto Raiņa dzejas darbu, šī vakara izrādei noliktas pazeminātas ieejas maksas.” (1909. gada 28. decembrī)

Sagatavojusi ANITA BORMANE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.