Raimonds Rublovskis: Būsim reāli, neviens nedomā par Ukrainas drošību 227
Vācijas kancleram Olafam Šolcam pirmdien paredzēta vizīte Maskavā. Vai tam šobrīd vispār vēl ir kāda nozīme Ukrainas drošības jautājumā?
“Būsim reāli, neviens šinī gadījumā nedomā par Ukrainas drošību. Visi grib izvairīties no liela kara Eiropā, no milzīgiem zaudējumiem, kas varētu būt,” TV24 raidījumā “Globuss” apgalvoja Raimonds Rublovskis, rezerves pulkvedis, politologs.
Lielākās bažas ir tāpēc, ka ikviens pasaules karš ir sācies ar kaut kādu lokālu nelielu konfliktu, rezultējoties lielākā konfliktā, kur iesaistās visi pārējie.
Protams, neviens negrib, ka Ukrainā sāktos karadarbība, kur “visu lielvalstu pretrunas pēkšņi uzplaiksnītu ar jaunu spēku”, jo tā rezultātā sāktos nekontrolēts “domino princips”, un beigās, kā saka Putins, šādā karā uzvarētāju nav.
“Mums Latvijā ir ļoti daudz optimistu, ir jābūt kādam arī reālistam – mans viedoklis ir tāds, ka par Ukrainu šobrīd nedomā neviens, izņemot ukraiņus,” viņš vēlreiz uzsver.
Rublovskis nosauc galvenos aspektus, kas par to liecina: Baidens paziņoja, ka ASV karavīri uz Ukrainu nebrauks un Šolcs paziņoja, ka viņi neatbalstīs nekāda letāla bruņojuma nodošanu Ukrainai.
Tāpat jāatceras, ka Ukraina nav ne NATO, ne Eiropas Savienības dalībvalsts.
“Tagad ir situācija elementāra – mēs esam atgriezušies absolūtā ģeopolitikas laikmetā, reālpolitikas laikmetā. Ērtību politika kā tāda ir beigusies, patīk tas kādam vai nepatīk,” politologs izsaka viedokli.
Viņš atzīmē arī otru svarīgu aspektu: Pirms kādiem 3 vai 4 gadiem runāja, ka ar militāriem līdzekļiem nevienu konfliktu nevar atrisināt, taču pirms pusotra gada Azarbaidžāna pierādīja pretējo, un to saprot arī Krievija.
“Es domāju, ka Krievija, protams, arī centīsies ar visiem iespējamiem spēkiem izvairīties no šī konflikta, bet, manuprāt, ja tu esi iekustinājis šo militāro mašīnu, (..) ir ļoti īss moments, kad tu vari uzturēt to visu vienā vietā – ir vai nu jāsaka, ka politiskie mērķi ir sasniegti un attiecīgi notiek deeskalācija un militārās vienības atgriežas pastāvīgās dislokācijas vietās, vai arī sākas militāra darbība,” Rublovskis skaidro.