Raidījums: Nolaidība Finanšu policijā; gadiem nespēj izmeklēt nodokļu afēras 1
Valsts ieņēmumu dienests (VID) Finanšu policiju kritizē par nespēju izmeklēt nodokļu afēras, kur daudzām jau ir desmit un vairāk gadu sena vēsture, šovakar ziņo raidījums “Nekā personīga”.
Iesaistītie uzņēmumi ir pamesti, vainīgās personas nav noskaidrotas un par notikumu liecina tikai statistika. Tā, piemēram, Čiekurkalnā, Krustabaznīcas ielā līdz 2007.gadam darbojās uzņēmums “TNK holdings”. Firma tirgojusies ar iekārtām un instrumentiem vairumā. Gadu vēlāk Finanšu policijai radās aizdomas, ka darījumi nav tīri, izmeklētāji nobloķēja firmas kontu, kurā bija 40 000 eiro. Pagāja deviņi gadi, uzņēmums vairs nestrādāja, mainījās gan īpašnieki, gan likvidatori.2015.gadā VID apturēja “TNK holding” saimniecisko darbību, jo uzņēmums vairs nesniedza pārskatus.
2017.gada pavasarī par gadiem neaktīvā uzņēmuma likvidatori kļūst grāmatvede Jūlija Pouha. Viņa nolēma tikt pie iesaldētajiem tūkstošiem, tāpēc atjaunoja uzņēmuma saimniecisko darbību. Tad viņa uzzināja, ka kontu nevar atbloķēt, jo arvien ir spēkā Finanšu policijas 2008.gada aizliegums. Iemeslu, kāpēc arests uzlikts, likvidatorei neatklāja, taču mierā nelikās un pieteicās vizītēs pie arvien augstākām VID amatpersonām. Uzzināt, kāpēc deviņus gadus ir iesaldēta nauda, Pouhai tā arī neizdevās. Policija atbildēja, ka notiekot pārbaude. Taču četras dienas pēc sarunas pie VID ģenerāldirektores, Finanšu policija sāka rīkoties. Kratīšanās policija meklēja uzņēmuma reģistrācijas dokumentus, kas ir brīvi pieejami uzņēmuma reģistrā. Izmeklētāji cerējuši atrast TNK Holdings grāmatvedības dokumentus, pilnvaras, zīmogus datorus, bankas kartes, kodu kalkulatorus, lai gan kopš 2008.gada neaktīvajam uzņēmumam nekā tāda nav bijis. Šī operācijā notika kriminālprocesā par iespējamu izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Kriminālprocess par 2007.gada darījumiem ierosināts desmit gadus vēlāk – 2017.gada 6.jūlijā. Uzsākts arī jauns process par centieniem tikt pie iesaldētās naudas – tā kvalificēta kā mēģinājums izkrāpt arestētos 40 tūkstošus.
Izmeklēšana nesokas arī par jauno procesu. Divu mēnešu laikā FP nav izdevies saprast vai un kāds noziegums noticis un no kā mēģināts izkrāpt naudu. Šobrīd nav iegūti pietiekami pierādījumi, kas apstiprinātu faktu, ka SIA “TNK Holdings” ir nodarīts kaitējums kādas konkrētas personas noziedzīgu darbību rezultātā. Kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, lai noskaidrotu, kuras personas un vai ir veikušas noziedzīgus nodarījumus pret SIA “TNK Holdings”.
Finanšu policijas priekšnieks Edijs Ceipe nevar paskaidrot, kāpēc deviņus gadus uzņēmuma ir bijis bloķēts konts, bet nav uzsākts kriminālprocess un izmeklēšana. Tas būs jānoskaidro dienesta pārbaudē. Kriminālprocesa uzsākšanu pēc deviņu gadu vilcināšanās par viņš uzskata par pamatotu.
Tikmēr VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule noliedz, ka kriminālprocesa ierosināšana un kratīšanas būtu mēģinājums aizbiedēt iesaldētās naudas kārotājus. Izmeklēšanai sekojot līdzi prokuratūra un kratīšanas atļāvis izmeklēšanas tiesnesis. Viņas brīdinājums likvidatorei par iespējamu pretreakciju esot bijis jāsaprot kā aicinājums divpusējās sarunās neprovocēt ierēdņus, jo tad esot grūti saglabāt laipnu attieksmi.
Finanšu policijā uzsāktajā dienesta pārbaudē atklājies, ka šādu gadījumu, kad pēc kontu arestiem gadiem nav kriminālprocesu un nenotiek izmeklēšana, ir vairāk nekā desmit un kontos nobloķēti vairāk nekā simts tūkstoši eiro.