Raidījums: NA ar SC runājusi par amatiem Rīgas domē 13
Nacionālā apvienība “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) esot vēlējusies pamazām iekļauties “Saskaņas centra” (SC) vadītajā Rīgas domes valdošajā koalīcijā un domnieks Aleksandrs Kiršteins prasījis kādu amatu domes komiteju vadībā, tomēr tālāku sadarbību pārtraukusi Zolitūdes traģēdija, pēc kuras VL-TB/LNNK pieslējušies “Vienotības” prasībām pret Rīgas mēru Nilu Ušakovu (SC), atsaucoties uz Ušakovu, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
SC un VL-TB/LNNK attiecību iespējamu uzlabošanos iezīmējusi Rīgas nākamā gada budžeta pieņemšana, kurā iestrādāti vairāki VL-TB/LNNK priekšlikumi, kuru kopsumma nepārsniedza 350 000 latu – piemiņas plāksnes Gunāram Astram un Eduardam Berklavam, divas jaunas atkarības speciālistu amata vietas un lielāki pabalsti simtgadniekiem, politiski represētajiem un jaunajiem vecākiem. Visi “Vienotības” priekšlikumi tika noraidīti.
VL-TB/LNNK ierosinājumi bija iestrādāti domes kopējā piedāvājumā, ko viņi panākuši aizkulišu sarunās ar Ušakovu. “Pilnīgi visa frakcija, visi 12 deputāti mēs bijām pie Ušakova kunga, kur mēs pārrunājām, izstāstījām katrs savu aktualitāti katrs savu nepieciešamību,” skaidrojusi apvienības Rīgas domes frakcijas vadītāja Baiba Broka, “tas jau arī nav noslēpums, ka ir idejas, kas ir līdzīgas, piemēram, par sociālo politiku.” Ušakovs skaidrojis, ka VL-TB/LNNK priekšlikumi atbalstīti, jo šis spēks darbojies konstruktīvi un tā priekšlikumi bijuši atbilstoši pilsētas plāniem.
Pēdējā laikā saskanējuši arī vairāki SC un VL-TB/LNNK balsojumi Saeimā, kas darot bažīgu “Vienotības” līderi Solvitu Āboltiņu. “Šādu tendenci es redzu kā ļoti bīstamu, jo arī Broka ne vienā vien intervijā ir izteikusies, ka būtu pragmatiska SC politikas maiņa, ko mēs neredzam nekādā veidā šeit Saeimā. Ir arī šie dīvainie balsojumi, kas ne vienmēr ir sociāli balsojumi šeit Saeimā. Es negribētu šeit pārmest nacionālajai apvienībai, ka viņa ir mainījusi kursu, bet katrā ziņā ļoti rūpīgi izvērtēt šādas sadarbības un vai aiz šī nav Krievijas politika pret šādām valstīm, nerēķināties ar līdzvērtīgiem partneriem, vai aiz kādiem ekonomiskiem momentiem netiek prasīta kāda politiska piekāpšanās.”
Tikmēr “Vienotības” Rīgas domniece Sarmīte Ēlerte uzskata, ka, dalot labajos un sliktajos, Ušakovs vienkārši cenšas sašķelt domes opozīciju. “Šī ir ļoti skaidra skaldi un valdi politika, tātad, veids, kā valdošā koalīcija cenšas sašķelt opozīciju. Tā ir tāda manipulācijas politika, bet no SC viedokļa tā ir tāda loģiska politika. Jo saprotams, ka galvenais konkurents SC ir “Vienotība”.”
“Opozīcija pēc būtības vienmēr atbalsta sabiedrībā populārus priekšlikumus. Tas ir neatkarīgi, kas tos iesniedz, opozīcija vienmēr atbalstīs, “zaļie zemnieki” vai SC pēc definīcijas. Līdz ar to mēs arī nevaram orientēties pēc principa, ka mēs nekad nebalsosim tā, kā balsos SC vai otrādi. Būtiski, lai nebūtu vienots balsojums ideoloģiskos jautājumos, tajos jautājumos, kur ir stratēģiskas atšķirības,” VL-TB/LNNK un SC tuvināšanos noliedzis nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.