Raidījums: Labības laukus Latvijā pirms nokulšanas miglo ar, iespējams, vēzi izraisošu vielu 0
Glifosāts ir populārākais nezāļu iznīcināšanas līdzeklis, ko izmanto graudaugu audzēšanā visā pasaulē. Šī ķimikālija ir vairāku desmitu herbicīdu sastāvā, no kuriem plašāk lietotais ir raundaps. Pasaules Veselības organizācija pirms diviem gadiem glifosātu atzina par kancerogēnu un ievietoja vēža izraisītājvielu sarakstā. Arī Eiropas Savienības līmenī tiek lauzti šķēpi, vai glifosāts būtu aizliedzams.
Taču, kamēr Brisele vēl nav lēmusi, ar šo vielu lauksaimnieki turpina miglot labības laukus arī tepat Latvijā. Tas tiek darīts, lai starp graudaugiem iznīcinātu nezāles un būtu vieglāka labības kulšana, vēsta TV3 Ziņas.
“Laukos nezāles nebija, jūlija vidū pēkšņi izauga, balanda, vietām kumele, arī vārpata, lai nezāles iznīcinātu, lai tas nenonāktu salmos un graudos, 10 dienas pirms ražas novākšanas šo preparātu ir atļauts lietot,” atklāj biedrības “Zemnieku Saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.
Tomēr daudzi iedzīvotāji sociālajos tīklos pauž satraukumu, vai glifosāta smidzināšana tik neilgi pirms labības novākšanas nav kaitīga veselībai. Valsts augu aizsardzības dienests ik gadu veic glifosāta monitoringu graudos un uzskata, – ap šīs ķimikālijas kaitīgo ietekmi ir sacelta nepamatota ažiotāža.
Tikai vienu reizi maksimālais pieļaujamais glifosāta atliekvielu daudzums – 10 miligrami un kilogramu – graudos pārsniegts, par to lauksaimnieks saņēmis sodu. Tikmēr ķīmiķi apgalvo, ka jāanalizē būtu arī šīs vielas izplatība vidē un gaisā, ko ieelpo apkārtējie cilvēki.