Radziņi ceļos, ceļi sāp… Kā apturēt radziņu veidošanos? 0
“Man stipri sāp ceļi. Biju uz rentgena izmeklējumu. Ģimenes ārste sacīja, ka augot radziņi. Viņa ieteica lietot kaļķa preparātus, taču sāpes nepāriet. Vai radziņu veidošanos var apturēt? Kā rīkoties? ” Anna Rīgā
Atbild Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas reimatologs Jānis Arājs:
“Tā sauktie radziņi ir locītavu deformācijas jeb osteoartrīta izpausme. Tas nozīmē, ka amortizējošais slānis starp locītavu virsmām pamazām izdilst un organisms, pielāgojoties šīm izmaiņām, veido nelielus kaula izaugumus – radziņus.
Ja locītavās ir smeldze, noteikti jāveic asinsainas analīze, reimotests, lai pārliecinātos, vai tās nav iekaisušas. Kaļķa preparāti stiprina kaulus, taču locītavu veselību neuzlabo. Iesaku pajautāt ģimenes ārstei, kādam nolūkam viņa tos ieteikusi.
Osteoartrīta slimniekiem divreiz gadā līdz trim mēnešiem būtu jālieto tā sauktie hondroprotektori – glikozamīns vai hondroitīns, kas palīdz stiprināt skrimšļaudus.
Ieteicama ārstnieciskā vingrošana, lai uzlabotu muskuļu tonusu, sevišķi augšstilbos, jo tad tiks veicināta vielmaiņa skrimšļos.
Radziņu augšanu jeb osteoartrītu pavisam nav iespējams apturēt. To veidošanās ir saistīta ar iedzimtību un organisma novecošanu, ko var veicināt fiziska pārslodze un traumas. Terapijai jābūt kompleksai, izmantojot gan nefarmakoloģiskas metodes, gan medikamentus.
Ieteicama ārstnieciskā vingrošana, lai uzlabotu muskuļu tonusu, sevišķi augšstilbos, jo tad tiks veicināta vielmaiņa skrimšļos.
Slimajām ceļa locītavām ieteicams lietot individuāli piemērotu ortozi, izņemot gadījumus, kad ir paplašinātas vēnas. Tad vēlams valkāt kompresijas zeķes, kas sniedzas pāri celim.
Sāpes var palīdzēt mazināt fizioterapijas procedūras ar ultraskaņu, magnētterapija un lāzerterapija. Tās nedrīkst izdarīt, ja ir onkoloģiskas, sirds, centrālās nervu sistēmas slimības, kā arī asinsrites traucējumi. Pašsajūtu var uzlabot dūņu un ozokerīta aplikācijas. Sildošas procedūras veicamas tikai tad, ja locītavas nav iekaisušas.
Smeldzes remdēšanai priekšroka dodama medikamentiem, kam piemīt mazāks pretiekaisuma, bet lielāks pretsāpju efekts, piemēram, paracetamolam. No rītiem sāpošo vietu ieteicams ierīvēt ar sildošu ziedi, bet vakaros – atvēsinošu.
Ja skrimslis jau pavisam izdilis un kauli beržas viens gar otru, nepieciešama endoprotezēšanas operācija.”