Pastaigu taka Liepājas Zirgu salā.
Pastaigu taka Liepājas Zirgu salā.
Foto: Edgars Pohevičs

Radoši risinājumi, lai, paliekot mājās, tomēr mazliet paceļotu 0

Koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmijas dēļ visā pasaulē ierobežota cilvēku pārvietošanās un arī Latvijā ārkārtas stāvoklis pagarināts, kas nozīmē, ka vēl joprojām visi organizētie ceļojumi ir atcelti, jāievēro divu metru attālums vienam no otra, izņemot vienas ģimenes locekļus, kuri pastāvīgi dzīvo kopā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Šķietami bezcerīga situācija, bet, izrādās, arī no bezizejas ir vairākas izejas, proti, radoši risinājumi, lai, paliekot mājās, tomēr mazliet paceļotu.

Pilsētā ar rītdienu

“Šis ir tāds interesants laiks, kad mums ir tik daudz ko rādīt, bet aicināt ciemos nevaram,” teic Ventspils TIC vadītāja Ilze Ķirse.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Taču, ievērojot visus noteiktos piesardzības pasākumus, riteņbraucējiem varu ieteikt izmēģināt Ventspils veloceliņu tīklu ap sešdesmit kilometru kopgarumā, lai dotos laiskā izbraucienā pa pilsētu, baudītu dabas krāšņumu un agro pavasara ziedu kompozīcijas pilsētvidē.

Domas no nedienām novērsīs arī pastaiga gar Baltijas jūras piekrasti, vērojot skaistos saulrietus Ventspils pludmalē vai no Staldzenes stāvkrasta, kā arī laivu braucieni pa Irbes upi, kuriem laivas var iznomāt interneta vietnēs www.dabalaba.lv un www.juraslaivas.lv.

“Ventspils pilsētā un novadā arī viesmīlības uzņēmumu īpašnieki izmanto šo laiku, lai cilvēkiem piedāvātu naktsmītnes uz ilgāku laiku, tostarp tiem, kuriem jāievēro pašizolācija vai vienkārši gribas attālināti strādāt, vienlaikus baudot burvīgu vietu ar visām ērtībām, piemēram, kempinga mājiņas atpūtas kompleksā “Usma SPA”.

No pludmales līdz “Suitu sāgai”

“Liepājā viesnīcnieki ļoti atbildīgi izturas pret ārkārtas situāciju un turpina uzņemt viesus. Izvēle joprojām ir plaša, un iespējas var meklēt mūsu mājas lapā: https://liepaja.travel/planot/naktsmitnes/.

Turpat Liepājas kafejnīcas un restorāni piedāvā pasūtīt ēdienu līdzņemšanai vai ar piegādi no “Citrus” (TOP) veikaliem. Liepājā laba vieta atpūtai būs daudzās dabas takas pilsētas apkaimē un pludmale, kas atrodas tikai piecpadsmit minūšu gājiena attālumā no pilsētas centra.

Lai arī cik daudz cilvēku tajā būtu, pludmale ir pietiekami plaša, lai varētu ievērot drošu distanci starp cilvēkiem,” stāsta Liepājas RTIB valdes locekle Inta Šoriņa.

Karostas cietums nācis klajā ar ideju par attālinātām ekskursijām Karostā neklātienes gida vadībā, bet Grobiņas tūrisma birojs piedāvā putnu vērošanas maršrutu un videogidu.

Reklāma
Reklāma

Kultūras nams “Viktorija” savā “Facebook” profilā regulāri piedāvā pasākumus baudīšanai tiešsaistē, un Latvijas Televīzijas vietnē www.replay.lv un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv iespējams par brīvu noskatīties Liepājā iestudēto operu “Suitu sāga”, kas ir aizkustinošs stāsts par suitiem – mīlestību, ticību un uzupurēšanos, par to, kā viss sākās četrsimt gadu tālā pagātnē tepat Kurzemē.

Mūziku sarakstījis Rihards Dubra, libretu – kādreizējais Alsungas prāvests Gatis Mārtiņš Bezdelīga, bet operu ieskaņojis Liepājas simfoniskais orķestris kopā ar pārsvarā vietējiem solistiem.

Sižeta pamatā ir vēsturiski notikumi Alšvangā (tagadējā Alsungā), barona Johana Ulriha fon Šverina un polietes Barbaras Konarskas mīlas stāsts un ar to saistītie satricinājumi Kurzemes hercogistes valdošajās aprindās 17. gadsimta pirmajā pusē.

Savukārt Kuldīgā tiešsaistes kamerā mājas lapā visitkuldiga.lv dota iespēja vērot, kā lec zivis pāri Eiropā platākajam ūdenskritumam Ventas rumbai (palu laikā līdz 270 m), jo šogad populārais festivāls “Lido zivis” koronavīrusa pandēmijas dēļ ir atcelts.

“Šobrīd cenšamies apzināt, ko un cik droši varam tūristiem piedāvāt, tādēļ situācija ir mainīga,” bilst Kuldīgas aktīvās atpūtas centra pārstāve Ieva Gūtmane.

“Savā “Facebook” lapā esam apkopojuši informāciju par mūsu kafejnīcu un restorānu ēdiena piegādes iespējām uz mājām vai līdzņemšanai, ir atvērtas dažas apskates saimniecības un arī Ēdoles pils, tostarp muzejs, viesnīca un pilskrogs turpmāk gaidīs ciemiņus nedēļu nogalēs, protams, ievērojot visus piesardzības pasākumus.”

Atslēga uz tūrismam aizslēgto Kurzemi

Jūrtaka, labirinti un Jaunmoku pils

“Lai gan no malas liekas, ka tūrismā nekas nenotiek, tā ir mānīga atklāsme. Mūsu novadā ar iepriekšēju pieteikšanos gandarījumu sniegs aktīvi pavadīta diena atpūtas kompleksā “Sveikuļi”, kura piedāvājumā ir burtu labirints, orientēšanās poligons ar dažādiem maršrutiem un Lielā Sveikuļu spēle kompleksa teritorijā ar orientēšanās elementiem iesācējiem.

Brīdī, kad vairums ierasto pastaigu taku ir slēgtas, iesaku doties pārgājienā pa Jūrtaku. Tur var atrast tādus posmus, kuros nesatiksiet nevienu cilvēku – ideāls variants, lai distancētos, turklāt neaizmirstams piedzīvojums ģimenes lokā. Maršruta dienu posmi atrodami mājas lapā www.jurtaka.lv,” atklāj Tukuma TIC ceļojumu organizatore Aija Neilande.

Par īpašu krīzes piedāvājumu parūpējusies Jaunmoku pils.

Orientēšanās spēle “Sveiks, kaimiņ!” vedinās pārus un ģimenes sadarboties radoši stratēģiskā uzdevumā – pēc darba lapā dotajiem jautājumiem atrast konkrētus parkā esošos objektus un uzzināt interesantus faktus par tiem.

Turpretī makšķerēšana ar seno laiku metodēm ļaus lieliski pavadīt laiku pie ūdens, baudot apkārtnes dabu, putnu dziesmas un pašizolēšanos.

Zivju ķeršanai tiks iedoti sen aizmirsti makšķerrīki – lazdu kāti, spalvas, korķu pludiņi –, turklāt lomu varēs ņemt līdzi uz mājām.

Jaunmoku pils joprojām aicina baudīt romantisku atpūtu divvientulībā, ieturot sešu kārtu maltīti sveču gaismā īpašā gaisotnē, nakšņojot pils istabā un izkaļot laimes monētas.

Attālināti pils telpas apskatāmas virtuālajā 360˚ tūrē pils mājas lapā, kur bērniem rasta iespēja izkrāsot muzeja gides meža tematikai veltītās krāsojamās lapas.

Orientēšanās Talsos un apkaimē

“Katru gadu 1. maijā Sabilē norisinās tūrisma sezonas atklāšanas svētki ar tradicionālo gājienu, bet šogad svētkus svinēsim mazliet citādi. Tādēļ tiem dots nosaukums “Asni saknes akmenī dzen…”, un ikviens atbilstoši noteiktajām distancēšanās prasībām aicināts doties pārgājienā uz Zāģeru Velna akmeni, kas grūti atrodams, jo slēpjas Amulas upes labā krasta sāngravas dibenā, pa kuru tek neliels strautiņš, norādes meklējot http://www.sabile.lv,” vēsta Talsu novada TIC pārstāve Laura Markusa-Mārtinsone.

Viņa krīzes laikam iesaka arī TIC izstrādāto interaktīvo piedzīvojumu “Talsi = 9 pa’ 9” – maršrutu vecpilsētā, kas ietver uzdevumu atrast kartē atzīmētos punktus dabā un atbildēt uz jautājumiem. Uzdevumu interesantāku padarīs QR lietotne (jāmeklē “QR Google Play” vai “AppStore”) viedtālrunī vai planšetē.

Pasākums aizņems apmēram divas stundas. Iespēju vienatnē izkustēties – paskriet vai pastaigāt – pa Talsiem piedāvā arī orientēšanās klubs “Ziemeļkurzeme”.

Visā Talsu teritorijā izvietoti 27 kontrolpunkti (neliela lapiņa ar numuru un QR kodu). Kurus no tiem, kādā secībā un ātrumā apmeklēt, katrs varēs izvēlēties pats, bet, lai atrastu visus, būs jāmēro 13–14 km. Vairāk informācijas atradīsi vietnē: http://www.okzk.lv./index.php?subaction=showfull&id=1325185625.

Ja negribas piepūlēt smadzeņu pelēkās šūniņas, var vienkārši pastaigāties pa Talsu ezera promenādi, kur no labiekārtotās takas paveras skats uz vecpilsētu, Baznīckalnu, Pilskalnu un Ķēniņkalnu.

Interesanta pastaiga gaida, apmeklējot Virsaišu ūdenskritumu (1,7 m) dziļā Virbupes sāngravā, kur izbaudāma civilizācijas maz skarta daba – pār dolomītu radzēm burbuļo strauts, krastu kraujās redzami augšdevona dolomīta iežu atsegumi, krustu šķērsu sakrituši vējgāzti koki.

Te ierīkota sarkanā krāsā marķēta dabas taka (~3 km turp atpakaļ), kuru izejot iespējams atrast bebru mājvietas. Tā meklējama autoceļa Sabile–Stende kreisajā malā pie pagrieziena uz stādaudzētavu “Mazsili”.

Saldus specobjekti

“Saldus pusē varu ieteikt divus objektus, ko specifikas dēļ var droši apmeklēt šajā laikā: Zvārdes poligonu un Tehnikas ceļu (Saldus–Kuldīga, P108), kura malā apskatāmi vairāki neparasti lauksaimniecības tehnikas “pieminekļi” – 20. gs. sākuma lokomobīle Druvā (Saldus pag.), padomju laika meliorācijas traktors ar arklu pie pagrieziena uz Namiķiem (Lutriņu pag.) un sena kuļmašīna (20. gs. sāk.) Ošeniekos (Jaunlutriņu pag.).

Oficiāla Tehnikas ceļa kā vienota tūrisma objekta atklāšana plānota maija beigās, bet minētās tehnikas vienības brīvi pieejamas jau šobrīd,” apskatīt mudina PA “Saldus TIKS centrs” tūrisma speciāliste Sintija Pileniece.

Savukārt Zvārdes poligons jau bijusi īpaša apskates vieta kopš 1993. gada, pēc tam kad to pameta PSRS gaisa karaspēka daļa, kur bumbu mešanas treniņiem tika atvēlētas ne tikai agrākās zemnieku sētas un apdzīvotās vietas, bet pat Rīteļu kapsēta.

Pašlaik Zvārdes pagasta centrs ir Striķu ciems, no kura netālu, braucot poligona virzienā, atrodas ainaviskais Striķu pilskalns. Līdz mūsdienām daļēji saglabājies viens no uzlidojumu vadības torņiem augstā, mākslīgi veidotā paugurā (kurgānā).

Poligona teritorijā apskatāmas arī Ķērkliņu baznīcas drupas un Zvārdes brīvdabas baznīca (iekonservētas drupas), kur vasarās joprojām notiek dievkalpojumi.

Pagasta austrumu malā izveidots Zvārdes dabas liegums, jo te joprojām ir plašas, saimnieciski tikpat kā neskartas teritorijas, kur mīt vairākas apdraudēto putnu sugas – jūras ērglis, sarkanā klija un grieze – un atrodas trīs skaisti ezeri – Odzēnu jeb Zvārdes, Svētaiņu un Ķērkliņu.

Poligonā izvietoti arī vairāki slēpņi “geocaching” jeb slēpņošanas entuziastiem. “Pārvietojoties pa ceļiem poligonā un dabas lieguma teritorijā, pašu drošības labad gan ņemiet līdzi karti papīra vai elektroniskā formātā,” iesaka Sintija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.