Radīts pirmais pilnīgais cilvēka embrija modelis agrīnā stadijā, neizmantojot ne spermu, ne olšūnu 56
Izraēlas zinātnieki radījuši embriju, neizmantojot ne spermu, ne olšūnu, ne dzemdi, ar mērķis nodrošināt ētisku veidu cilvēka agrīnas attīstības pētīšanai. Spermas un olšūnas vietā izmantotas cilmes šūnas, kuras tika pārprogrammētas, lai iegūtu potenciālu kļūt par jebkura veida audiem organismā, vēstīts “BBC”.
Pirmajās 14 dienās pēc olšūnas apaugļošanas ar spermu embrijs piedzīvo dramatiskas izmaiņas. Tieši šajā brīdī var rasties neskaitāmi attīstības traucējumi un iedzimti defekti, taču to cēloni ir grūti izprast. Pirmās divas nedēļas visbiežāk ir laiks, kad tiek piedzīvoti spontānie aborti.
Institūta komanda saka, ka viņu embrija modelis, kas izgatavots, izmantojot cilmes šūnas, izskatās kā mācību grāmatas piemērs reālam 14 dienas vecam embrijam. Šis embrija modelis pat izdala hormonus, kas uzrāda pozitīvu grūtniecības testu.
Visā pasaulē zinātnieki sacenšas, lai izstrādātu labākos veidus, kā izpētīt šo izšķirošo laiku. Šī gada sākumā Kembridžas Universitātes un Kalifornijas Tehnoloģiju institūta komanda izveidoja pirmos sintētiskos embrijus, izmantojot cilmes šūnas.
Izraēlas zinātnieku sasniegums, kas publicēts žurnālā Nature, radīts, izmantojot cilmes šūnas, un komanda rezultātus raksturo kā pirmo pilnīgo embrija modeli, kas atdarina galvenās šūnas un struktūras pirmajās divās attīstības nedēļās.
Komanda ļāva embrijiem attīstīties līdz 14 dienu atzīmei, jo ir pieņemts juridisks ierobežojums embriju izpētei jebkurā formā. Tomēr sintētisko embriju izmantošana var mudināt pārskatīt šo noteikumu, ļaujot zinātniekiem labāk izprast agrīno cilvēka attīstību.
Zinātnieki, kas strādā ar sintētiskiem embrijiem, cer, ka mākslīga cilvēka šūnu dublikāta izstrāde uzlabos izpratni par iedzimtajām slimībām un sniegs labāku izpratni par orgānu attīstības stadijām.