Jeļena Paļčevska. Foto – Valdis Semjonovs

Radīt brīnumus kopā ar ūbelēm. Ciemos pie iluzionistes Jeļenas Paļčevskas 0

Kādā interneta portālā pamanīju sludinājumu, ka pārdod divas ūbeles. Piezvanīju pa norādīto telefona numuru. Atbildēja sieviete. Lai uzzinātu vairāk par šiem putniem, sarunāju tikšanos, pat nepajautājot īpašnieces vārdu. Kad abi ar fotogrāfu ieradāmies pie putnu saimnieces Rīgā, Dreiliņos, bijām pārsteigti – jo bijām atbraukuši pie Latvijā populārās iluzionistes JEĻENAS PAĻČEVSKAS.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Jeļena turpina uzstāties ar brīnumu šoviem, kā arī vada pasākumus. Iespēja priecāties par viņas brīnumu radītājas talantu ir kāzu, jubileju, korporatīvo pasākumu un citu svinību viesiem, kuri uzaicina mākslinieci. Šovs izdodas skaistāks, ja tajā piedalās putni, tāpēc Jeļena iegādājusies baltu ūbeļu bariņu. Patiesībā ģimene šos skaistos, sniegbaltos putnus – smejošās ūbeles – tur jau piecpadsmit gadus. Pirmās ūbeles iegādājās Ukrainā. Pēc putnu pārvešanas mājās kādu laiku nevarēja pierast pie tā, ka ūbeļu puikas katru nakti ap vieniem un pieciem aptuveni stundu ūjina, bet meitenes viņiem atbild ar skanīgiem “ha-ha”! Izklausījās tā, it kā putni smietos par mums, cilvēkiem, teic māksliniece. Šobrīd Jeļena un bērni pie putnu dziedāšanas tā pieraduši, ka pat nepamostas no miega.

Patlaban Jeļenas īpašumā ir deviņas ūbeles – septiņas sniegbaltas, divas bēšas. Putnu saimniecei nav skaidrs, kā varēja notikt, ka no balto ūbeļu olām izšķīlās bēši mazuļi. Šovā, saprotams, balti putni izskatās skaistāk, tāpēc divus mēnešus vecās bēšās dūjas Jeļena labprāt kādam pārdotu. Ar šādu nolūku viņa internetā ievietoja sludinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ik pa laikam no būriem neizņemtu izdētās olas, Jeļena būtu ļoti liela ūbeļu dārza saimniece, jo tie vairojas ļoti čakli. Lai izšķiltos cālēns, ola jāperē tikai 13 dienas. Vēl aptuveni viens mēnesis paiet, kamēr putnēnam izaug spalvas un tas iemācās lidot, pēc tam tas spēj dzīvot bez vecākiem. Tātad no olas izdēšanas līdz pieauguša putna izveidošanās brīdim paiet tikai aptuveni pusotrs mēnesis. Ja kopā tur divus vai vairāk ūbeļu tēviņus, tie viens otram knābā pakausi tā, ka tas kļūst pliks.

– Jāatzīst, ūbeles nav gudri putni, – teic Jeļena un, lai pamatotu šo domu, ved mūs ārā rādīt baložu mītnes. Abos būros iemontēti divi režģi – iekšējais un ārējais. Kāpēc? Apkārt ūbeļu mītnēm bieži spieto plēsēji – vanagi un ērgļi –, kas, īpaši pavasarī un rudenī, ir ļoti izsalkuši. Turklāt tos ļoti piesaista baltas krāsas putni. Ja režģis ir tikai viens, plēsējs caur to sagrābj nolūkoto upuri un lēnām apēd, bet balodis stāv kā sastindzis un pat nepūlas izvairīties. Jeļena ne reizi vien būrī atradusi tikai atliekas – pusi no baloža, kājas un asti –, bet galva un otra putna puse ir apēsta. Reiz Jeļena tīrījusi baložu mītni un četrus putnus uz brīdi atstājusi zālē. Pēc trīs minūtēm no tiem pāri bija palikušas tikai spalvas. Bet pēc dažiem mēnešiem bija jānotiek šovam. Nācās mērot ceļu uz Čehiju, kur izdevās nopirkt citas baltas ūbeles un tās steidzami apmācīt. Pēc šīs reizes iluzioniste guva mācību, ka bez pieskatīšanas brīvā dabā baložus nedrīkst atstāt nevienu mirkli.

Ar jaunu triku apguvi baložiem iet gluži tāpat kā cilvēkiem – cits darāmo aptver ātrāk, cits – lēnāk. Apmācīšanai, protams, izvēlas apķērīgākos. Ūbeļu dresūra balstās uz refleksiem. Tos apmāca, neskaitāmas reizes pacietīgi atkārtojot vienu un to pašu. Lai ūbele apgūtu ko jaunu, ar to jāstrādā trīs mēnešus. Balodi nekādā gadījumā nedrīkst iebiedēt. Putnam jārada pārliecība, ka, atrodoties uz rokas, viņš ir pilnīgā drošībā, citādi putns baidīsies un nepildīs uzdevumus.

Jeļenas apmācītie putni, kāzās vai citās svinībās palaisti gaisā fotografēšanās brīdī, nevis aizlido tālēs un iet bojā, bet tūdaļ atgriežas pie saimnieces. 70% no neapmācītajiem baložiem, kurus svinībām piedāvā sludinājumos, nonāk plēsēju knābjos vai iet bojā bada nāvē. Jeļena stāsta, ka viņa savas ūbeles ļaužu priekam nekad neizmanto vējainā laikā, jo vējš tās sanes sāņus, putns apmulst un nespēj atgriezties. Reiz, māksliniecei uzstājoties Nacionālajā operas un baleta teātrī, gadījās, ka ūbeles apžilbināja sānu prožektoru gaismas un putni gluži kā akmeņi vēlās lejā. Labi, ka neviens nenositās. Putni spēja izpildīt viņiem iemācīto tikai tad, kad sānu gaismas izslēdza.

Smejošās ūbeles:

* dzīvo gandrīz visā Āfrikas kontinentā, izņemot Sahāras tuksnesi, sastopamas Indijā un Tuvajos Austrumos;

* turot Latvijā, vasarā būri var novietot ārā, ziemā jātur siltā telpā;

* nebrīvē baro ar profesionālo sauso mazo papagaiļu barību, svaigiem āboliem, burkāniem, baltmaizi;

* nedrīkst dot treknu barību – riekstus, saulespuķu sēklas u. tml.;

* nedrīkst pārbarot, citādi putni sāks slimot;

* dzīves ilgums – 8 gadi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.