Dienvidāfrikas pētnieki izmēģina kodoltehnoloģiju izmantošanu, lai ierobežotu degunradžu malumedniecību

Radioaktīvie ragi! Dienvidāfrikā izmēģina kodoltehnoloģiju, lai ierobežotu degunradžu malumedniecību 3

Dienvidāfrikas pētnieki ir iesaistījuši neparastu stratēģiju degunradžu malumedniecības apkarošanā – 20 degunradžiem ir ievadīts radioaktīvs materiāls. Šī novatoriskā metode, kas balstās uz radiācijas detektoru izmantošanu uz valstu robežām, ļaus efektīvāk identificēt un aizturēt malumedniekus, kas transportē nelegāli iegūtus degunradžu ragus, vēsta “AP”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pētījums, kurā piedalās veterinārārsti un kodoleksperti, ietver dzīvnieku nomierināšanu, caurumu urbšanu dzīvnieka ragā un rūpīgu radioaktīvā izotopa ievietošanu. Šonedēļ Vitvotersrandas Universitātes pētnieki veica šo procedūru 20 degunradžiem.

“Tas ievērojami atvieglos šo ragu pārtveršanu, jo tie tiek pārvadāti pāri starptautiskajām robežām, un pastāv globāls radiācijas uzraudzības tīkls, kas izveidots, lai novērstu kodolterorismu,” skaidro projekta vadītājs profesors Džeimss Larkins. “Mēs izmantojam šo sistēmu.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Degupradžu populācija pasaulē ir dramatiski samazinājusies no 500 000 eksemplāriem  20. gadsimta sākumā līdz aptuveni 27 000 mūsdienās, galvenokārt tas tā ir melnā tirgus pieprasījuma pēc ragiem dēļ. Dienvidāfrikā, kur mīt lielākā degunradžu populācija (ap 16 000), katru gadu tiek nogalināti vairāk nekā 500 dzīvnieku.

Pēc Covid-19 pandēmijas ierobežojumu ieviešanas degunradžu malumedniecība īslaicīgi samazinājās, atvieglojot ierobežojumus, tā atkal ie pieaugusi. “Lai samazinātu malu medniecību, mums ir jādara kaut kas jauns un nebijis,” uzsver Larkins.

Lai gan šī metode ir saņēmusi atbalstu no daļas nozares pārstāvjiem, tā nav iztikusi arī bez kritikas. Privāto degunradžu īpašnieku asociācijas priekšsēdētājs Pelhams Džounss šaubās par tās efektivitāti, norādot, ka malumednieki jau ir atraduši citus veidus, kā apiet robežkontroles.

Tomēr Vitvotersrandas Zinātņu fakultātes dekāne profesore Nithaya Chetty uzsver, ka radioaktīvās vielas deva ir niecīga un tās ietekme uz degunradžiem ir rūpīgi izpētīta.

Šī novatoriskā metode iezīmē jaunu posmu cīņā pret degunradžu malumedniecību, apvienojot zinātni un tehnoloģijas, lai aizsargātu šīs majestātiskās radības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.