Skolotājs zelta vērts 1


Noteikti ir svarīgi atrast savu skolotāju un domubiedrus kādā lidmodelistu pulciņā. Madonā tāds bija fizikas skolotājs Jānis Krauklis. “Jau pagājušā gadsimta 70. gadu sākumā viņš pats izgatavoja modeļus un arī lodēja radio vadīšanas aparatūras. Krauklis bija pionieris savulaik brīvi lidojošajiem metamajiem modelīšiem, tad radio vadāmajiem metamajiem lidmodeļiem. Ar šo pieeju viņš gan guva prieku pats, gan arī iedvesmoja daudzus puišus. Sākumā gatavojām metamos modelīšus no putuplasta, aplīmējot spārnus ar papirusa papīru. Labi uzmests 45 cm vēziena planierītis klusā laikā lidoja ap 30 sekundēm,” atmiņās raksta J. Kraukļa skolnieks Pēteris Treicis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ko stingri aizliegts darīt kapsētā, lai tevi “nepaņemtu līdzi” – noteikumi, kas noteikti jāievēro 34
Kokteilis
“Dēlu mātēm šādi tēli jāizdzen no mājām ar netīru slotu” – Gordona asi kritizē Sedokovu un piemin jaunu vīrieti viņas dzīvē
150 miljoniem cilvēku, kas dzimuši pirms 1996. gada, draud garīgās veselības traucējumi. Kāds tam iemesls? 9
Lasīt citas ziņas

Vēl viens leģendārs skolotājs ir cēsnieks Alfrēds Dubaņēvičs, kurš izskolojis daudzus spējīgus jauniešus un joprojām vada radiomodelistu pulciņu Siguldā. Starp viņa tagadējiem audzēkņiem viens no talantīgākajiem ir Dairis Irbe (13 gadi), kura sapnis ir lidot Eiropas čempionātā.

“Interese par remontēšanu man jau bija, bet lidmodelistu pulciņā iesaistījos trešajā klasē, kad, mēģinot salabot klasesbiedra modeli, uzzināju par nodarbībām. Pirmais darbiņš, pēc kura skolotājs vērtēja manas prasmes, bija metamais planierītis. Tagad esmu daudz ko uztaisījis. Viens no mīļākajiem man ir modelis “Polaris”, kas var braukt gan pa ūdeni un sniegu, gan lidot. Tad vēl arī iekštelpu modeļi, ar kuriem nu jau māku diezgan labi lidot. Sacensībās ir jāprot lidot taisni, pa apli uz vienu un otru pusi, astotnieks, cilpa, muca (apgrieziens ap savu asi) un ar riteņiem gaisā. Pašlaik esmu sācis būvēt nopietnāku modeli ar iekšdedzes dzinēju, ar kuru gribu lidot dabā,” atklāj Dairis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lidmodelistu pulciņi darbojas arī Rīgā Tehniskās jaunrades namā “2 Annas” (skol. Roberts Brīvnieks), Valmierā Jaunatnes centrā “Vinda” (skol. Gunārs Puriņš), Kuldīgā Sporta aviācijas centrā (skol. Uldis Kleinbergs), Ķekavā un no nākamā gada sākuma būs arī pulciņš Olainē.

“Esam ievadījuši sarunas ar Ķekavas novada pašvaldību par atbalstu radio vadāmo modeļu lidlauka izveidei, kur nākotnē varētu sarīkot Eiropas čempionātu, jo Latvijā gandrīz nav tādu vietu, kur netraucēti palidot. Spilves lidlauks ir sliktā stāvoklī un sarežģīti arī saskaņot lidošanas laikus, tādēļ pēdējos gados braucam uz Cīravu netālu no Liepājas. Protams, katrs lidotājs var atrast sev piemērotāko pļavu vai neizmantotu futbola laukumu, tomēr uz autoceļiem, lai arī maznoslogotiem, lidot nevajadzētu. Reiz es pats atļāvos tā izdarīt, bet nez no kurienes saradās skatītāji un nobloķēja ceļu tā, ka manam lidmodelim vairs nebija kur nosēsties,” atceras Juris.

Popularizējot radio vadāmo lidmodelismu, Juris Zariņš ar meitu Karīnu un citiem savējiem sniedzis paraugdemonstrējumus Rīgas svētkos un citos pasākumos. Pārvietojamā meistardarbnīca darbojusies arī Kalnciema ielas tirdziņos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.