Radinieks pa kluso noņēmis naudu no konta. Kāds sods par to pienākas? 0
Man bankā bija ap 600 eiro. Kad gribēju tos noņemt no konta, izrādījās, ka naudas nav. Atklājās, ka to no bankomāta izņēmis radinieks, bet karti viņam pa kluso iedevis mans dēls. Radinieks sola naudu atdot, bet sieva tomēr grib iet uz policiju. Kāds sods par to ir paredzēts? Vai es varēšu paņemt atpakaļ savu iesniegumu, ja radinieks tomēr naudu atdos? ARMANDS TALSU NOVADĀ
Lai vainīgās personas sauktu pie likumā noteiktās atbildības par šo nodarījumu, varat vērsties ar iesniegumu policijā un lūgt uzsākt kriminālprocesu pēc Latvijas Krimināllikuma 193. panta 2. daļas, kas nosaka, ka par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudassodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
Jēdzienā “mantas nolaupīšana” ietilpst ne tikai laupīšana, bet arī zādzība, piesavināšanās un citi nodarījumi. Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros kā cietušais varat lūgt nodarītā mantiskā kaitējuma atlīdzību, t.i., prasīt piedzīt no vainīgās personas jums nozagto naudu.
Iespējams, pie atbildības varēs saukt arī jūsu dēlu, piemēram, par noziedzīgā nodarījuma atbalstīšanu. Krimināllikuma izpratnē par atbalstītāju uzskatāma persona, kas apzināti veicinājusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, dodot padomus, norādījumus, līdzekļus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, kā arī persona, kas iepriekš apsolījusi noslēpt noziedzīga nodarījuma izdarītāju vai līdzdalībnieku, rīkus, līdzekļus, iegūtos priekšmetus vai iepriekš apsolījusi iegādāties vai realizēt šādus priekšmetus. Līdzdalībnieku noziedzīgā nodarījumā sauc pie atbildības saskaņā ar šo pašu likuma pantu.
Šis, visticamāk, ir mazāk smags noziedzīgs nodarījums, tāpēc, ja uzsāktā kriminālprocesa laikā pārdomāsiet un vairs nevēlēsieties turpināt iesākto, lietu varēsiet atrisināt, noslēdzot ar vainīgo personu izlīgumu.