Foto – Uldis Muzikants

Radi oriģinālas lietas savam dārzam pats! Vajag tikai cementu un darbaprieku 0

Romantiskas skulptūras, neparastas formas celiņi un nelieli dārza arhitektūras objekti – sava dārza noskaņu tēlniece DITA KALVĀNE veido pati. Viņa arī citus mudina dārzā neielaist masu produkciju, bet mēģināt radīt oriģinālas lietas. Turklāt tas nemaksā dārgi, vajadzīga tikai cementa java un darbaprieks.

Reklāma
Reklāma

Cements var būt dažāds

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lai izgatavotu skulptūras un citus priekšmetus, jāiegādājas cements. Sākumā vērts veidot kaut ko nelielu, lai saprastu, kādas ir materiāla īpašības, cik bieza java jāgatavo, kādas ieceres tehnisku iemeslu dēļ būs un nebūs īstenojamas. Turklāt noteikti jāapbruņojas ar pacietību, jo masa cietē lēni.

Dārgāks par parasto, bet skaists ir baltais cements, kas nopērkams parocīga izmēra 5 kg pakās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veidojot skulptūras, cementu var ietonēt ar flīžu šuvēm domāto pulveri vai masai pievienot kūdru, iegūstot materiālu ar neparastu faktūru. Ditai patīk, ja cementa un akmens veidojumi apaug ar sūnu.

No cementa javas vai flīžu līmes var pagatavot arī neparastus kašpo. Izmērcē tajās rupju maisa audumu un uzklāj kādai formai, piemēram, lielam podam. Sakārto vēlamās krokas un ļauj, lai sažūst.

Pamatīgu toveri augiem var pagatavot, apkārt lielam traukam lipinot pabiezu cementa javu, tikai tam apkārt noteikti jāievieto stiep­ļu armatūra. Cilāt gan šādu podu nebūs viegli, bet tas var būt dārza dizaina elements visu gadu.

Ditas padomi celiņu veidošanā

Dārzā bez celiņiem neiztikt. Dita tos veido pēc pašas pārbaudītas metodes, jo atbilstīgi teorijai tas būtu pārāk grūti. Vispirms sagatavo celiņu pamatni. Vēlamajā vietā un platumā norok augsni apmēram 30 cm dziļumā. Ieklāj ģeotekstilu. Virsū uzber grants slāni. Uz tā var klāt izvēlēto irdeno segumu vai likt flīzes.

Triju veidu flīzes viņa gatavo pati. Visām pamatā ir cements. Masas attiecība: 1 daļa cementa un 4 daļas sijātas grants. Javai jābūt pabiezai. Lai masa labāk aizpildītu gropītes, to var ievibrēt, uzliekot dēlīti un padarbinot uz tā slīpmašīnu. Flīzei jābūt vismaz 5 cm biezai, lai nesalūztu, staigājot vai uzbraucot ar ķerru.

Masā noteikti gulda armatūru, izvietojot to vienmērīgi pa visu flīzi. Šim nolūkam der gan veikalā nopērkamā armatūra, gan veci metāla žogi vai stieples.

Kad pirmā flīze būs gatava, varēs zināt, cik daudz javas tai vajag, un citām gatavot precīzu daudzumu.

Reklāma
Reklāma

Flīzei ļauj cietēt vismaz divas diennaktis, vēlams pat ilgāk. Tam jānotiek lēni, nedrīkst likt saulē.

Ditai patīk arī vienkārši cementēti laukumiņi pie lievenīša vai lapenes. Cements nekad neslīd, tajā neaug nezāles. Taču, lai virsma nesaplaisātu, mūsu klimatiskajos apstākļos nevajadzētu liet par kvadrātmetru lielāku laukumu.

1. variants. Apaļajām formām izmanto ratu riteņa metāla stīpu. Uz gludas vietas novieto stīpu, tajā ieklāj pārtikas plēvi. Centīgi iemīca cementa masu.

2. variants. No 5 cm bieza putuplasta plāksnes ar celtniecības nazi izgriež flīzes formu. Ja vēlas gatavot vairākas flīzes, formu ieteicams veidot no divām daļām, lai vieglāk noņemt. Formas nostiprina ar kādu smagumu. Ieklāj pārtikas plēvi un ielej cementa javu.

Šīm flīzēm kreisā puse būs uz augšu. Ja vēlas kādu rotājumu, apakšā var izlikt akmentiņus. Javā labi turas mazās, vannasistabām paredzētās flīzītes, kas līmētas uz auduma lentes. Tās noņem no lentes un ar krāsaino pusi uz leju izvieto dekorus. Masu uz rotājumiem liek sevišķi uzmanīgi.

3. variants. Šis ir vissarežģītākais paņēmiens , taču var izveidot visneparastākās formas flīzes un dobju apmales.

Iecerēto formu izgatavo no māla (der arī celtniecības māls). Izstrādājumam ļauj sacietēt, tad uzlej būvniecības ģipša javu. Ja nav īstas pārliecības par pareizo proporciju, veikalā var iegādāties gatavu masu, kur norādīts, cik daudz ūdens jāpielej. Kad ģipša masa sacietējusi, to noņem no māla un izkrāso ar krāsu vai laku, lai cementa mitrums nesūktos porās. Cementu pilda veidnē un ļauj sacietēt. Lai būtu vieglāk izņemt, var ieklāt pārtikas plēvi.

Flīžu formas veido vienkāršas, mīlīgas, apaļīgas un plastiskas, bet tā, lai vidū nekrātos ūdens.

IDEJA

Cementa flīzēm var izveidot interesantu reljefu no preskartona gabaliņiem. Piemēram, izgriezt vēlamās formas ziediņus. Pres­kartonu ieeļļo vai ieziež ar grīdas vasku, lai tajā nesūcas javas mitrums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.