“Projektu banka” startē radošu ideju atbalstam, ikviens var iesaistīties 0
Latvijā pirmā kolektīvo ieguldījumu platforma “Projektu banka” darbu sākusi pavisam nesen. Tā ir interneta vietne, kurā ikviens cilvēks var ieguldīt ideju un vākt tai sabiedrības finansiālu atbalstu. Pasaulē līdzīgas vietnes, piemēram, “Kickstarter”, “Indiegogo”, ir ļoti populāras, bet šī konkrētā platforma izveidota tieši Latvijas mēroga inovatīvām, sabiedrībai nozīmīgām idejām – tas var būt pasākums, jauns produkts, vieta, grāmata vai mūzikas ieraksts – galvenais, lai projektā rodas kas jauns.
“Projektu bankas” vadītājs Māris Cīrulis stāsta, ka šī ir ļoti laba iespēja piesaistīt finansējumu tiem projektiem, kas citur nevar dabūt naudu. Kolektīvais finansējums ir gana sarežģīta lieta, jo jāuzrunā daudzi cilvēki individuāli – tas nozīmē, ka jāpiesaista pūlis, kas ir gana sarežģīti, vieglāk esot uzrakstīt projektu un iesniegt kādā no fondiem.
“Projektu bankas” darbs sākts, mācoties no ārvalstu pieredzes, kur šāda veidu projektu finansēšana strādā un ir pierādījusi savu dzīvotspēju. Kaimiņvalstī Igaunijā jau trešo gadu darbojas mazāka mēroga platforma, un tai izdevies savākt jau vienu miljonu eiro līdzīga veida projektiem. M. Cīrulis uzsver – tas ir pierādījums, ka mazā valstī šāda veida platforma var darboties veiksmīgi: “Zinot to, ka Latvijā šāda projekta nav, domājām, ka tas varētu būt labs rīks, lai atbalstītu jaunas idejas un to realizāciju.”
Radošiem projektiem
Viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem – kādiem projektiem paredzēta “Projektu banka”? “Radošiem, inovatīviem, sociāli nozīmīgiem un pašpietiekamiem. Ar radošiem mēs domājam tādus, kuros ir ielikta saprātīga, bet pietiekama deva sapņošanas. Tie radušies netraucētā iedvesmā un neierobežotā drosmē. Ar inovatīviem mēs domājam tādus, kas rada, nevis atražo. Tie radušies no mūsu laika vajadzībām, iespējām un prāta lidojumiem. Par sociāli nozīmīgiem mēs saucam tādus, kurus par savu ieguvumu var saukt jo vairāk cilvēku, jo labāk, bet pašpietiekami ir tādi, kuri dzīvos, plauks un attīstīsies arī pēc “Projektu bankas”.” Šāds skaidrojums rodams bankas mājaslapā. “Mums bija mērķis radīt papildu iespēju, kā finansēt radošus projektus. Projektam ir jārada pievienotā vērtība. Cenšamies izvairīties no labdarības. Tie varētu būt sabiedrībai svarīgi projekti,” tā “Projektu bankas” vadītājs. Katru no šiem projektiem var atbalstīt ikviens no sabiedrības. “Ja sabiedrība šo projektu, produktu vai biznesu uzskata par interesantu, saistošu un ja tā grib izmantot šo produktu, tad var šim jaunajam, topošajam uzņēmējam avansā samaksāt, ieguldīt, lai viņam ir resursi darbības sākšanai. Vai tā būtu kafejnīca vai kāds cits projekts – sabiedrība to var finansēt,” skaidro Cīrulis. Kolektīvais ieguldījums varētu būt ļoti labs finanšu instruments arī reģionālajiem projektiem, piemēram, bērnu laukumiņa izveidei vai vietējā pasākuma organizēšanai. Tiesa, arī pašam idejas autoram aktīvi jāiesaistās komunikācijā, stāstot par savu projektu, publicējot ziņas, tiekoties ar medijiem, informējot sabiedrību.