Mājražotāji rada pat rabarberu un nātru sieru 0
Biedrības “Siera klubs” rīkotajā konkursā “Mans lepnums – mans īpašais siers”, kas pagājušajā nedēļā notika Ventspils tehnikumā, bija ieradušies 22 jaunieši: topošie ēdienu gatavošanas meistari, lai parādītu savu māku mīksto, nenogatavināto sieru siešanā, piedāvājot jaunas idejas. Biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova pastāstīja, ka biedrība pērn organizēja Jāņu siera siešanas konkursu un produkts tika gatavots pēc sensenas receptes – no biezpiena.
“Šogad bija “modernais” siers: pienu uzkarsēja, pievienoja recinātāju, nolēja sūkalas, iegūto balto kunkuli sajauca ar piedevām, ja vēlējās, pievienoja dabisku krāsvielu. Masu lika drāniņā, noslogoja. Tā, lūk, radās katra konkursanta īpašais siers. Konkursā jaunieši rādīja prasmi, apvienotu ar jaunradi,” stāsta Davidanova. Viņa atgādina, ka Latvijā svaigo, nenogatavināto sieru vēsture lielražošanā sākās pirms vairāk nekā 30 gadiem, un pirmais šāda veida siers tapa Mālpilī. Mālpils siers joprojām ir labi pazīstams, un tas joprojām daudziem garšo. Šim produktam ātri vien radušies sekotāji: Kazdangas un Muižas siers, Dundagas “Mare” un “Taizelis” u. c. Svaigie, nenogatavinātie sieri parasti ir nelieli ritulīši ar dažādām piedevām, un piensaimnieki par to saka: “Šodien ražojam, nākamā dienā tie ripo pie patērētāja.” Mūsdienās arī mājražotāji veiksmīgi apguvuši šo sieru siešanu. Svaigo sieru sortiments ir ļoti daudzveidīgs, un zināmākie no tiem ir papildināti ar dillēm, sēkliņām, riekstiem un rozīnēm.
Kādus sierus sēja konkursa “Mans lepnums – mans īpašais siers” dalībnieki, atklāj žūrijas komisijas priekšsēdētāja, SIA “Kalnu piens” tehnoloģe Aija Olišauske: “Katram izgatavotajam sieram bija sava garša un izskats. Piens – no Dundagas puses zemnieku saimniecībām, kvalitatīvs un trekns, pārtapa neiedomājamos sieru variantos: ar nātru lapām, svaigiem un kaltētiem zaļumiem, kaltētiem tomātiem, ceptām sēnēm, lakšiem, piecu graudu maisījumu, kūpinātu speķīti un sīpoliem, sarīvētām citrona miziņām, rabarberiem, zemenēm… Konkursam jaunieši bija nopietni gatavojušies, strādāja droši un pārliecinoši, diemžēl radās arī sarežģījumi: kādam slikti recēja piens, cits pārdozēja piedevu daudzumu, siera masa veidojās nevis valgana, bet sausa un drupena. Tomēr rezultātā – prieks pašiem, pedagogiem un žūrijai. Interesantākās idejas piedāvāsim mājražotājiem, lai Latvijā mīksto, nenogatavināto sieru veidu sortiments paplašinās.”
Vanda Davidanova atgādina – tuvojas vasaras saulgrieži, kad galdā tiks celts Jāņu siers, Līgo siers, Ķimeņu siers un Ventspilī sietie varēs papildināt jau tradicionālo sieru plašo sortimentu, kas Latvijā skaitāms vismaz deviņos desmitos. Viņa uzskata – konkurss ir kārtējais apliecinājums, ka Latvijā sierus māk gatavot ne tikai pieredzējuši meistari, bet arī jaunieši. Tas nozīmē, ka šī vērtīgā un skaistā tradīcija neiet zudumā, bet attīstās un pilnveidojas. To apliecina arī statistika: 2015. gadā salīdzinājumā ar 2014. gadu siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju palielinājies par 2,1 kilogramu, sasniedzot ievērojamu apjomu – 20 kilogramus uz cilvēku.