Rācenis: “Es neatbalstu piemaksas, ir jāpalielina algas, citādi ārsti aizbrauks!” Ko atbild Kariņš? 0
Trešdien, 3. jūnijā mediķi tikās ar minstru prezidentu Krišjāni Kariņu, lai turpinātu sarunas par mediķu atalgojuma palielināšanu.
“Mēs turpinām sarunas, esam izstrādājuši plānu, kā mēs, Latvijas Jauno Ārstu asociācija kopā ar Māsu asociāciju un Latvijas Ārstu biedrību redzam atalgojuma palielinājumu medicīnas darbiniekiem 2020. gadā un 2021. gadā,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” stāsta Latvijas Jauno Ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis.
“Mēs jau varam neinvestēt, bet mēs atdursimies pret milzu krīzi pēc gada. Mēs zinām, ka šobrīd Francija, Vācija un Lielbritānija investē veselības aprūpē un ne tikai infrastruktūrā, kas ir nepieciešama, bet arī medicīnas darbiniekos.
Šis ir vienots tirgus Eiropas Savienībā un Lielbritānijā – mēs visi cīnāmies par medicīnas darbiniekiem. Viņi palielina atalgojumu, lai varētu piesaistīt jaunus darbiniekus, īpaši Lielbritānija, ja mēs neko nemainām, tad mūsējie liela daļa dosies prom,” skaidro Rācenis.
Uz šo iespēju norāda arī nesen veikta aptauja, kurā 20% no tūlīt studijas beigušajiem ārstiem atzīst, ka dosies strādāt uz ārzemēm. Rācenis arī uzskata, ka jaunos ārstus pievilināt darba vietām Latvijā palīdzēs nevis piemaksas, bet pamatalgas palielinājums.
“Piemaksu sistēma pati par sevi nav pareiza. Mums ir Covid-19 krīze, mēs mazliet piemaksāsim, iedosim naudiņu lai aktīvāk strādā. Godīgi sakot, tas ir pilnīgi muļķīgs uzskats, es domāju, ka sistēmai ir jābūt efektīvai, ka pamata algai ir jābūt normālai, lai šādu krīzi mēs varētu pārvarēt!” viņš turpina. Plašāku Rāceņa viedokli skaties video materiālos.
Savukārt Kariņš tikšanās laikā ar mediķiem uzsvēris, ka mediķu atalgojuma palielinājums no 2021.gada ir iespējams, ja tiek konsekventi īstenoti uzlabojumi veselības aprūpes un nodokļu sistēmās.
“Mediķu atalgojuma palielinājumam jānotiek vienlaikus ar uzlabojumiem veselības aprūpē un nodokļu sistēmā. Veselības aprūpē ir paredzēta slimnīcu līmeņošana, savukārt nodokļu sistēmā nepieciešams ieviest lielāku taisnīgumu. Covid-19 krīze ir īpaši izgaismojusi alternatīvos nodokļu režīmos strādājošo iedzīvotāju sociālo neaizsargātību. Tāpat jāturpina ēnu ekonomikas izskaušana, palielinot nodokļu ieņēmumus valsts budžetā,” atzina premjers.
Ministru prezidents bija vienisprātis ar mediķu organizāciju pārstāvjiem, ka pirmām kārtām veselības aprūpē nepieciešams palielināt zemākās algas un finansējuma izlietojumam ir jābūt caurskatāmam, sabiedrībai saprotamam. Kariņš uzsvēra, ka valdībā no Veselības ministrijas vēl tiek gaidīts jaunā mediķu atalgojuma modeļa piedāvājums.
Tikšanās laikā Ministru prezidents ar Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Jauno ārstu asociācijas un Latvijas Māsu asociācijas pārstāvjiem vienojās par turpmāku sadarbību un regulāru dialogu veselības aprūpes sistēmas pilnveidošanai.