Rabarberus jānovāc pareizi: tos negriež! 12
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Rabarberi izauguši vareni, bet īsti nezinu, cik var vākt. Kad tie kļūst veselībai kaitīgi? Ko darīt ar ziediem, kas parādījušies cera vidū?” – jautā Barbara Smiltenē.
Cik rabarberu kātu var noraut ceram?
“Rabarberu kāti aug pakāpeniski. Ikreiz ņem vecākos, resnākos,” skaidro rabarberu audzētājs no Dobeles Dzintars Polis. Tā rīkojoties, var novākt apmēram pusi no cera kopējās zaļās masas. Vācot ražu, novērtē, vai cers vēl izskatās pietiekami kupls, jo turpmākai attīstībai tam vajadzīga šī zaļā lapu masa.
Nedrīkst vienā reizē noraut visu rabarberu ceru pliku.
Raut vai griezt?
Rabarberu kātus vāc, izraujot no cera. Tos negriež, jo palikušās kāta daļas bojāsies. Kad kāts norauts, tam nogriež lapas un apakšgalu.
Lapas ir labs mulčēšanas materiāls, ko uzklāt celiņiem, likt zem ceriem.
Cik ilgi var vākt?
Aplams ir pieņēmums, ka rabarberus drīkst vākt tikai līdz Jāņiem, jo pēc tam tie kļūst indīgi. Ar laiku kātos tiešām attīstās skābeņskābe. Taču nekas traks nenotiks, ja no tiem kādu reizi pagatavos padzērienu. Pāraugušie kāti paši pēc struktūras kļūst netīkami – stiegraini, sausi.
Taču tā nenotiek, ja no rabarberu cera regulāri vāc ražu. Ja vecie kāti izrauti, tad jaunie, kas augs vietā, būs gardi un nesaturēs kaitīgās vielas.
Rabarberus var ēst visu vasaru.
Vai ļaut ziedēt?
Rabarberiem droši var ļaut izziedēt. Tad tie dos ne tikai praktisku labumu, bet arī kļūs par dārza rotu. Kā izcilu dekoratīvo augu rabarberus vērts audzēt pat tiem, kam tie negaršo.
Garo ziedkātu var atstāt arī ar sēklām, kamēr dekoratīvs, jo tas neizsējas.