Rabarberi vīnam – der jebkurā šķirne? 0
“Vai vīna darīšanai der jebkura rabarberu šķirne?” Anita P.
Latvijā nav daudz rabarberu šķirņu, tomēr lielākā daļa audzētāju nemaz nezina, kas īsti viņu dārzā aug. Vīna darītavas “Abavas” saimnieks Mārtiņš Barkāns, piecu gadu laikā eksperimentējot ar dažādām neidentificētām rabarberu šķirnēm, secinājis, ka no visām var iegūt garšīgu vīnu, vienīgi var būt vairāk vai mazāk izteikts aromāts un atšķirīga krāsa. Sulai no sarkaniem nemizotiem rabarberu kātiem ir maigi rozā nokrāsa. – Latvijā atšķirībā no Anglijas rabarberu vīna darīšanai nav senu tradīciju, tāpēc vēl grūti izvērtēt, kuras šķirnes uzskatāmas par labākajām šim nolūkam, – atzīst vīndaris.
Arī mājas vīna ražotnes, zemnieku saimniecības “Ozoliņi’’ saimnieks Viktors Abramenko jau vairākus gadus vīnu gatavojot gan no sārtajiem, gan zaļajiem rabarberiem – tās esot nezināmas izcelsmes šķirnes no piemājas dārziem. Viņš secinājis, ka katru gadu rabarberu vīns ir citāds – gan sauss, gan pussauss, gan pussalds. Tas tāpēc, ka vīni netiek saldināti (ne katru gadu pēc fermentācijas sulā paliek cukurs). V. Abramenko uzskata, ka pats svarīgākais ir novākt rabarberus īstajā laikā – līdz Jāņiem, kad kāti ir vissulīgākie. Vasaras otrajā pusē tie vairs neder sulas ieguvei, jo ir pārāk cieti.
Citādi domā M. Barkāns. Viņaprāt, vīna gatavošanai rabarberus var vākt visu sezonu – ik pēc dažām nedēļām izlaužot jaunos, trauslos, nobriedušos kātus. Pāraugušus gan pārtikā lietot nedrīkst, jo tajos ir skābeņskābe. Rabarberu sulīgie kāti ir bagāti ar organiskajām skābēm, vērtīgākās vielas tajos ir ābolskābe un citronskābe. Sulā skābēm ir diezgan svarīga loma, jo tā piešķir patīkamu, ieskābu garšu, veicina dzidrināšanos. Lieko skābju daudzumu vīna darītavas “Abavas’’ saimnieks samazina, atšķaidot koncentrēto sulu ar ūdeni.