Kā kopt dekoratīvos rabarberus 0
“Cik liels izaug dekoratīvais rabarbers, un kā tas jākopj?” LIDIJA SALDUS NOVADĀ
Dekoratīvajiem rabarberiem ir milzīgas lapas garos kātos, tāpēc krāšņumaugiem jāatvēl pietiekami daudz vietas, lai nenomāktu tuvumā augošās zemāka auguma ziemcietes. Rabarberi var būt gana iespaidīgs vertikālais akcents puķu dobē, ir piemēroti stādīšanai atsevišķā grupā zālienā vai pie vidēja lieluma dīķa. Zemnieku saimniecības “Bērziņi” puķkope Iveta Bērziņa stāsta, ka dekoratīvajam rabarberam, tāpat kā parastajam ēdamajam rabarberam (Rheu rhabarbarum), vislabāk der auglīga, drenēta, dziļi sastrādāta dārza augsne un daļēji noēnota vieta, lai pasargātu lapas no vīšanas. Augi necieš stāvošu ūdeni, slapjās vietās resnie, spēcīgie sakneņi ziemā var izsalt. Jāņem vērā, ka ar rabarberu lapām labprāt mielojas gliemeži.
Citviet pasaulē iecienīts ir:
• dienvidu rabarbers (Rheum australe) – līdz 2 m augsts lakstaugs ar zaļganiem ziediem;
• palmlapu jeb Ķīnas rabarbers (Rheum palmatum) – liels, daudzgadīgs augs, kas ziedēšanas laikā sasniedz ap 2 m augstumu. Savvaļā tas aug Ķīnas ziemeļrietumu daļas kalnos. Ziedi ir rozā krāsā.
Latvijas dārzos izplatīts ir Tangūtijas plaukstveida rabarbers (Rheum palmatum var. Tangutica). Savvaļā tas aug Austrumāzijā. Dekoratīvajam, daudzgadīgajam, ziemcietīgajam augam ir ļoti lielas, staraini dalītas, sarkanīgi violetas lapām. Zied no jūnija vidus aptuveni mēnesi. Sarkanie ziedi sakārtoti 50 cm garās skarveida ziedkopās. Ziedkāti ir 1,5–2 m augsti. Pavairo ar ceru dalīšanu vai ar sēklām. Audzējot no sēklām, augi nebūs identiski mātesaugam, tiem atšķirsies gan lapu forma, gan krāsa.
Stādu iegāde. Tangūtijas plaukstveida rabarbera stādus pavasarī zemnieku saimniecībā “Bērziņi” (Ventspils novada Popes pagastā) varēs iegādāties par 4,20 eiro, bet zemnieku saimniecības “Ozoli” kokaudzētavā (Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagastā) – vidēji par 5 eiro.