Augļu kauliņu kodoliņiem – nē! 0

Foto – Shutterstock

Bērniem garšo augļu kauliņi. Vai taisnība, ka mango, aprikožu, persiku, nektarīnu, ķiršu kauliņu kodoliņos ir vielas, kas satur indīgus savienojumus (amigladīnu, kas var pārvēr­sties par cianīdu)?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Amigdalīns ir benzaldehīna savienojums, kas glikozīdu veidā atrodas rūgtajās mandelēs un aprikožu, persiku, ķiršu kauliņos. Šo augļu kodolā ir sēkliņas, kas satur amigdalīnu un enzīmu emulsīnu. Sēkliņas sakošļājot vai samaļot, emulsīns nonāk saskarē ar amigdalīnu, radot zilskābi, kas ir spēcīga inde. Viens grams pilnīgi noārdījies amigdalīns no aprikozes sēkliņām var atbrīvot 59 mg zilskābes. Saindēšanās pazīmes ir slikta dūša, drudzis, galvassāpes, bezmiegs, slāpes, letarģija, nervozitāte, locītavu un muskuļu sāpes, kā arī asinsspiediena pazemināšanās. Ja pieaudzis cilvēks apēd aptuveni trīs sīkas aprikozes sēkliņas (370 mg) vai divgadīgs bērns pusi no mazas sēkliņas (60 mg), visticamāk, veselības problēmas viņiem neradīsies. Letāla zilskābes deva cilvēkam ir, rēķinot 0,5–3,5 mg uz kilogramu ķermeņa svara.

Jāpiebilst, ka rūgtajās mandelēs ir aptuveni 40 reižu vairāk zilskābes nekā saldajās mandelēs. Pieaugušam cilvēkam nāve iestātos, apēdot aptuveni 50 rūgto mandeļu, bet mazam bērnam – aptuveni 5–10 rūgtās mandeles. Tāpēc neapstrādātas rūgtās mandeles lietot uzturā nav ieteicams, lai gan internetā var atrast receptes ar šo produktu.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Ņemot vērā augļu kauliņu kodolu potenciālo bīstamību, kā arī cilvēku dažādo jutību, nav ieteicams tos lietot uzturā, īpaši maziem bērniem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.