Rabarbera līdziniece – gunnere. Kā to audzēt? 0
“No “Bakker” kataloga iegādājos gunneru. Kā to pārziemināt mūsu apstākļos?” ELGA KULDĪGAS NOVADĀ
“Ūdens malā Kuldīgas pils dārzā ievēroju interesantu augu, kas atgādināja milzu rabarberu. Kā sauc šo augu?” IRĒNA TUKUMA NOVADĀ
Gunnera baidās sala
Gunneru dzimtā ir vairākas sugas, kas izceļas ar lielām, dekoratīvām lapām.
Uzmavu gunnera (Gunnera manicata) sasniedz 2–3 m augstumu. Savvaļā aug Dienvidamerikā, Jaunzēlandē, Dienvidāfrikā. Ātraudzīga, auga lapām ir robainas malas, bet sarkanbrūnie ziedi izkārtoti metru garos kātos. Gunneru lapas mēdz bojāt gliemeži.
Piemērots augs krastmalām. Audzē saulainā vai daļēji noēnotā vietā, mālu saturošā purvainā augsnē. Ārā stāda maija beigās, pirms tam stādāmo bedri piepilda ar lapu un velēnu zemi un labi satrūdējušiem kūtsmēsliem. Pieaugušus augus katru pavasari nosedz ar 15–20 cm biezu satrūdējušu kūtsmēslu kārtu. Bagātīgi laista, īpaši sausā laikā.
Latvijas rietumu daļā gunnera var pārziemot piesegta: pēc pirmajām salnām lapas nogriež, augu noklāj ar sausu kūdru, virsū vēl uzliek kasti. Pavasarī segumu pakāpeniski noņem. Pavairo dalot.
Tomēr labāk, ja gunnera ziemu pavada, iestādīta podā, novietota verandā vai citā vēsā telpā, un pavasarī atkal iestāda dārzā.
Krāsu gunnera (Gunnera tinctoria) – piemērotākā suga mūsu klimata apstākļiem. Savvaļā sastopama Čīles dienviddaļā, kur izaug iespaidīgs augs ar ļoti lielām lapām garos kātos. Zied jūnijā, jūlijā. Lapas daivainas ar robotu malu, apakšpuse un lapu kāti klāti rupjiem dzeloņiem. No attāluma gunnera atgādina rabarberu, kas gan nav tās radinieks. Audzēšanai piemērota silta, no vējiem aizsargāta, saulaina vieta un mitra, trūdvielām bagāta augsne. Pirms ziemas augu piesedz ar egļu zariem.
Magelāna gunnera (Gunnera magellanica) arī ir liellapu augs, kas lieliski izskatās pie liela dīķa. Pie mums nav īsti ziemcietīga – ziemā jātur sausumā un jāsargā no sala.