Dānijas epidemioloģe Tea  Fišere paziņoja, ka PVO grupas ekspertiem netika dota pieeja neapstrādātiem datiem, tāpēc viņiem nācās paļauties uz Ķīnas zinātnieku agrāk veikto analīzi.
Dānijas epidemioloģe Tea Fišere paziņoja, ka PVO grupas ekspertiem netika dota pieeja neapstrādātiem datiem, tāpēc viņiem nācās paļauties uz Ķīnas zinātnieku agrāk veikto analīzi.
Foto: Ng Han Guan/AP/SCANPIX/LETA

PVO eksperti paliek neziņā. Vai Covid-19 noslēpuma atklāšanai Ķīnā tika sniegti visi dokumenti un patiesība? 13

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Pasaules veselības organizācijas (PVO) misija, kas gadu pēc Ķīnā notikušā koronavīrusa uzliesmojuma centās noskaidrot koronavīrusa izcelsmi, nav spējusi identificēt tā avotu dzīvniekos.

Vairāki jautājumi paliek neatbildēti

PVO ekspertu misija beigusi izpētes darbu Ķīnā par koronavīrusa izcelsmi, taču virkne jautājumu palikuši neatbildēti. Eksperti uzskata, ka slimība, visticamāk, izcēlusies sikspārņos un ka tā nodota cilvēkiem ar citu zīdītāju starpniecību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pāreja no dzīvniekiem uz cilvēkiem ir ticamākais ceļš, tomēr līdz šim vīrusa rezervuāra saimniekus identificēt nav izdevies,” paziņojis Ķīnas ekspertu grupas vadītājs Lians Vaņniaņs. “Pētījumi liecina, ka vīruss lielos attālumos var tikt transportēts uz aukstiem pārtikas ķēdes produktiem,” piebilda Lians, izsakot mājienu par vīrusa iespējamo importu – teoriju, ko aktīvi tiražē Pekina, atzīmē aģentūra “AFP”.

Ķīnas ieskatā, “nav nekādu indikāciju, ka slimība Uhaņā būtu bijusi izplatīta pirms 2019. gada decembra, kad reģistrēti pirmie oficiālie gadījumi”. Pekina vairākkārt ir paudusi varbūtību, ka vīruss varētu būt ievests Ķīnā no ārzemēm ar saldētu jūras velšu iepakojumu, to saistot ar neseno vīrusa uzliesmojumu valsts ziemeļaustrumos.

PVO ārkārtas dienesta vadītājs Maiks Raians agrāk bija paziņojis, ka “nav pierādījumu, ka pārtika vai pārtikas ķēde būtu iesaistīta (vīrusa) transmisijā”. PVO ārzemju eksperts Bens Embaraks noraidījis teoriju, ka vīruss izplatījies sakarā ar noplūdi Uhaņas Virusoloģijas institūta laboratorijā, to nodēvējot par “ārkārtīgi mazticamu”.

Embaraks iesaka Uhaņas tirgū pārdoto dzīvnieku asins paraugu atkārtotā analīzē izmantot jauno tehnoloģiju, kas vēl nebija pieejama 2019. gada nogalē.

PVO ekspertu grupa Ķīnā pavadīja mēnesi – pirmās divas nedēļas karantīnā un vēl divas, veicot pētījumus slimnīcās, Uhaņas Virusoloģijas institūtā, Uhaņas jūras velšu tirgū un citviet. Ņemot vērā, ka kopš vīrusa izcelšanās pagājis vairāk nekā gads, daudzi analītiķi izteikušies skeptiski par misijas nozīmi, kuras deklarētais mērķis bija noskaidrot vīrusa izcelsmes avotu.

Uhaņas jūras velšu tirgū, kur pirms gada tika konstatēti vairāki no pirmajiem inficēšanās perēkļiem un kur kopš tā laika daudzkārt veikta dez­infekcija, eksperti pavadīja tikai stundu.

Reklāma
Reklāma

Vairākas dienas eksperti pavadīja viesnīcā, pieņemot Ķīnas amatpersonas un izskatot viņu iesniegto informāciju, un viesnīcu pat nepametot. Uhaņas Virusoloģijas institūtā eksperti pavadīja teju četras stundas un tikās ar Ķīnas zinātniekiem, arī ar vienu no vadošajiem sikspārņu koronavīrusu ekspertiem un Uhaņas laboratorijas direktora vietnieci Ši Džeņli.

Nākas paļauties uz Ķīnas sniegtajiem datiem

PVO ekspertu grupai uzturoties Ķīnā, tās darbam bija pievērsta liela starptautiska uzmanība. “Strādāt šādas politiski uzlādētas gaisotnes apstākļos bija grūti, un mums palikuši vairāki neatbildēti jautājumi par vīrusa izcelsmi,” atzinis britu zoologs Pīters Dašaks.

Eksperti daudzviet veica testus tūkstošiem paraugu, kas ņemti no savvaļā, fermās un mājās turētiem dzīvniekiem, bet nevienā analīzē netika atklāts SARS-CoV-2 vīruss, kas izraisa saslimšanu ar Covid-19. Ir izteiktas bažas par ekspertu piekļuvi informācijai Ķīnā, kur varas ie­stādes centās mazināt sākotnējā koronavīrusa uzliesmojuma nopietnību Uhaņā 2019. gada beigās.

Dānijas epidemioloģe Tea Fišere paziņojusi, ka PVO grupas ekspertiem netika dota pieeja neapstrādātiem datiem, tāpēc viņiem nācās paļauties uz Ķīnas zinātnieku agrāk veikto analīzi. Nīderlandes virusoloģe Mariona Kūpmane piebilda, ka vairāku sugu dzīvnieki, kas ir uzņēmīgāki pret vīrusu un tika pārdoti Uhaņas tirgū – tajā skaitā bambusa žurkas, āpši un truši –, varētu būt sākuma punkts, lai tālāk pētītu vīrusa kustību.

Pīters Dašaks uzskata, ka Taizemē un Kambodžā atklātie jaunie sikspārņu vīrusi mudina izvērst pētījumus Dienvidaustrumāzijas valstīs. “Manuprāt, kādu dienu mēs atradīsim vīrusa pārnēsātājus, bet tas prasīs laiku,” teica Dašaks.

Pētījumi ir jāturpina

Ķīnas mediji ziņo, ka PVO ekspertu grupa nav atradusi pierādījumus par koronavīrusa izcelsmi Uhaņā, tāpēc pandēmijas izcelsmes meklējumi būtu jāpārceļ uz citu valsti. Analītiķi atzīmē, ka PVO komanda jau pirms ierašanās Ķīnā brīdināja, ka viņu pētījumi var nedot tālejošus atklājumus.

PVO eksperti noraidīja pieņēmumus, ka vīruss varētu būt izkļuvis no Uhaņas laboratorijas, taču vairākus jautājumus atstāja atklātus, jo trūkst pārliecinošu pierādījumu, tāpēc jāturpina pētījumi. PVO ekspertiem izvairoties no politizētiem secinājumiem, Ķīna uzskata, ka tiešu pierādījumu neesamība ir Ķīnas rīcības pilnīgs attaisnojums, atzīmē raidsabiedrība CNN.

Pekina arī vairākkārt aicinājusi PVO veikt izpēti, vai koronavīruss nav izcēlies ASV, Ķīnas Ārlietu ministrijas ierēdņiem pievēršot uzmanību sazvērestības teorijai, ka vīruss varētu būt izkļuvis no ASV militārās pētniecības laboratorijas.

Cenšoties atvairīt starptautisko kritiku par novēloto rīcību un informācijas slēpšanu koronavīrusa uzliesmojuma sākuma posmā, Ķīna ir izplatījusi pieņēmumus, ka Covid-19 gadījumi atklāti Itālijā un vairākās citās valstīs 2019. gada beigās.

Nīderlandes virusoloģe Mariona Kūpmane uzskata, ka līdz šim veiktie pētījumi “nedod pietiekamus pierādījumus par koronavīrusa agrāku cirkulāciju” ārpus Ķīnas 2019. gada decembra sākumā. Viņasprāt, pētījumi ir jāturpina, piemēram, pārbaudot fermas, no kurām tika piegādāti savvaļas dzīvnieki pārdošanai Uhaņas tirgū.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.