Trakumsērgas vakcīnas mežā.
Trakumsērgas vakcīnas mežā.
Foto: Pārtikas un veterinārais dienests

PVD uzsāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu 0

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no otrdienas uzsāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu. Vakcīnu izvietošana, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, turpināsies divas nedēļas, informē PVD pārstāve Anna Joffe.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Teica, ka man būs jābučo Rēzijai kājas…” Kalniņas un Rubiķa laulības krīzē ierautā aktrise nāk klajā ar skarbām atklāsmēm
Kokteilis
Jāņa Timmas tētis zvanījis Sedokovai: Telefona numurs, kas pēdējos gados bija bloķēts, pēkšņi sauca…
Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Lasīt citas ziņas

Tā kā trakumsērga dzīvniekiem Latvijā nav konstatēta aptuveni divus gadus, vakcinācija tiks veikta vien Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas pierobežā – teritorijās, kas atrodas 70-100 kilometru attālumā no robežas.

PVD aicina šīs teritorijas iedzīvotājus, kuri būs pamanījuši vakcīnu (brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti), neaiztikt to, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Meža dzīvnieku vakcinācijai tiek izmantota vakcīna “Lusvulpen”, kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē. Vakcīnas paredzēts izvietot vienmērīgi – 20 līdz 25 vakcīnas uz vienu kvadrātkilometru, arī apdzīvotu vietu tuvumā.

PVD atzīmē, ka vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) – tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas galvenie pārnēsātāji ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt – lapsas un jenotsuņi.

Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Pateicoties savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, trakumsērgas izplatība Latvijā ar katru gadu būtiski samazinās. Salīdzinot ar 2005. gadu, kad PVD uzsāka meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, trakumsērgas gadījumu skaits ir samazinājies no 421 gadījuma 2005. gadā līdz vienam gadījumam 2012.gadā.

Trakumsērgas apkarošana ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm. PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Šis ir desmitais pavasaris, kopš PVD ar aviācijas lidmašīnu palīdzību mežos izvieto vakcīnas pret trakumsērgu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.