PVD prasa vienlīdzību cūkām 0
Krievijas Federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests piektdien paziņojis, ka izskata iespēju Dānijai un Spānijai atcelt noteikto aizliegumu dzīvu māj-lopu importam. “Ja mums kāds pierādīs, ka viņiem ir sistēma, atcelsim ierobežojumus,” norādīja dienesta vadītājs Sergejs Dankverts.
Ja Krievija saistībā ar dzīvu mājlopu importa aizliegumu atcels ierobežojumus divām Eiropas Savienības (ES) valstīm – Dānijai un Spānijai –, arī pieejai pret Latviju jābūt līdzvērtīgai un aizliegums jānoņem, norādīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis. “Ja Krievija noņem ierobežojumus dažām valstīm, gribam noskaidrot, vai nav jābūt vienādai pieejai arī pret Latviju. Pirmdien [26. martā] Briselē notiks ES valstu galveno veterinārārstu sanāksme, kurā Latvijas puse pieprasīs informāciju Eiropas Komisijai (EK) par divpusēju sarunu iespējamību ar Krieviju,” sacīja Balodis.
Līdz šim Krievija uzstājusi, ka importa aizlieguma jautājums tiks risināts ar EK starpniecību, nerunājot ar atsevišķām ES valstīm individuāli.
“Pēdējā saruna ar Krievijas dienesta pārstāvi man bija šodien, un atkārtoti tika uzsvērts, ka divpusējas sarunas problēmas risināšanā nenotiks.
Tomēr, ņemot vērā ziņu, kas šodien parādījās Krievijas informācijas telpā, PVD sniegs Krievijai papildu garantijas attiecībā uz cūkas eksportējošām fermām, un ceram, ka Latvija tiks iekļauta to valstu sarakstā, kurām aizliegums tiks noņemts,” sacīja PVD vadītājs.
Kā ziņots, no 20. marta Krievija ieviesusi dzīvu mājlopu importa aizliegumu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā.
Kā iepriekš norādīja Balodis, Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām, Lietuvā – 35, Igaunijā – 43, Vācijā – 509, tāpat arī Polijas un citu ES valstu fermām. Liellopus, aitas un kazas Latvijas lauksaimnieki uz Krieviju neeksportē.
Tikmēr zemkopības ministre Laimdota Straujuma sacīja, ka nākamajā nedēļā uz Briseli dosies augsta ranga Zemkopības ministrijas (ZM) amatpersonas, lai ievadītu sarunas par kompensācijām Latvijas zemniekiem.
“Patlaban mēs aprēķinām, cik lieli varētu būt zaudējumi, ko zemnieki cietīs cūku eksporta aizlieguma dēļ. Nav saprotams, kāpēc aizliegums attiecas uz Latviju, ja pie mums nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar Šmalenbergas vīrusu. Zemniekiem tādēļ nav jācieš,” sacīja Straujuma.