Foto – LETA

PVD lauku saimniecībās bieži atklāj nereģistrētas cūkas 4

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), apsekojot saimniecības Latvijā, bieži atklāj Lauksaimniecības datu centrā (LDC) nereģistrētas cūkas, aģentūrai BNS pastāstīja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slaveni mīļākie, veģetatīvā distonija, sēras, ticība un alkohols: izcilās aktrises Rēzijas Kalniņas dzīves līkloči
Kokteilis
noveco katras zodiaka zīmes pārstāvji? Dvīņi vienmēr paliek bērnišķīgi, bet Auns plāno nodzīvot līdz 120 gadiem
Kokteilis
“Vecāki, lūdzu, pārtrauciet bērniem teikt šīs 5 frāzes!” aicina psiholoģe 9
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka PVD bieži atklāj cūkas, par kurām saimnieks nav ziņojis LDC, kas jādara divas reizes gadā. “Novietnes parasti ir reģistrētas LDC, bet par cūkām, it sevišķi, ja mēs runājam par tādām pāris cūku turēšanas vietām, joprojām ir populāri un tie skaitļi ir diezgan lieli, ka saimnieki vienkārši nepaziņo,” sacīja Lamberga.

Viņa piebilda, ka tādējādi PVD jāapmeklē arī saimniecības, kurās cūkas nav reģistrētas, lai pārliecinātos, vai tās tur netiek turētas. “Ja visas [cūkas] būtu reģistrētas, būtu labi – mēs aizbraucam tur, kur cūkas ir reģistrētas, pārbaudām un ar to rēķināmies. Tagad mums ir tā, ka ejam katrā mājā un pārbaudām. Tas mums ir liels resurss, kas, protams, noēd nodokļu maksātāju naudu arī budžetā, nenoliedzami,” atzina Labmberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore piebilda, ka cūku reģistrācija ir vienkārša un nav dārga, taču daļa saimniecību to nedara dažādu iemeslu dēļ, piemēram, aizbildinoties ar birokrātiju, slinkuma dēļ vai tāpēc, ka cūkas tur sezonāli, pašu patēriņam un domā, ka tādējādi par tām nav jāziņo. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka reģistrācija ir svarīga, jo saimniecība tikai par reģistrētām cūkm var saņem kompensāciju, ja tiek atklāts Āfrikas cūku mēris (ĀCM). “Ja būs slimība, saimnieki dabūs atpakaļ vismaz naudu, pretējā gadījumā, ja cūku nogalina vai tā nomirst no ĀCM, saimniekam nekas nepaliek, nav pat gaļas,” sacīja Lamberga.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka šogad pirmo reizi Latvijā mājas cūkām ir konstatēts ĀCM. Vīruss tika atklāts saimniecībā Daugavpils novada Dubnas pagastā. Tāpat ĀCM šogad Latvijā ir atklāts kopumā 291 meža cūkai 19 novadu 44 pagastos.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.